Asklepios

Kısaca: Asklepios, (Asclepius) (Yunanca Ἀσκληπιός, Latince Aesculapius) Yunan Mitolojisi'nde tıbbın ve sağlığın tanrısı. Apollon ve Koronis'in oğlu, Hygieia, Meditrina, Iaso, Aceso, Aglæa ve Panacea' nın babasıdır. ...devamı ☟

ASKLEPIOS
ASKLEPIOS

(Esculope) Apollon’un oğlu, sağlık, iyi etme ve hekimlik tanrısı. Tanrılara karşı gelip, ölüm döşeğindeki hastaları iyi ettiği, ölüleri hayata döndürdüğü için Zeus tarafından öldürüldü.

Yunan - Roma mitolojisinde tıp tanrısı. Pollon ile Lapith'lerin kralı Phlegyas'ın kızı Koronis'in oğludur. Bir söylentiye göre Apollon, kıskançlık yüzünden Kronis'i mahvetmiş, fakat karnındaki çocuğu kurtararak yetiştirmesi için Ken-taur Herion'a vermiştir. Hocasından cerrahlığı, hastalıkları iyi tanımayı ve ölüleri diriltmeyi öğrenmiştir. Ölülerin dirilmesine kızan ahret tanrısı Hades, onu baş tanrısı Zeus'e şikayet etmiş ve Asklepios'un şimşekle yakılmasına sebep olmuştur. Fakat babasının yalvarması üzerine gökyüzüne gönderilerek yıldıza çevrilmiş ve yılan burcunu teşkil etmiştir. Yılan, asa, horoz onun remzidir. Resim ve heykellerinde, üzerinde bir yılanın sarıldığı bir asaya dayanmış olarak temsil edilir.Yılanın hekimlik remzi olması bu mitolojiden kalmadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

ASKLEPIOS Resimleri