Aslan Yürekli Richard

I. Richard ya da Aslan Yürekli Richard veya Rişar (İngilizce: ``Richard the Lionheart``),(Fransızca: ``Richard Couer de Lion``) (d. 8 Eylül 1157 - ö. 6 Nisan 1199) İngiltere kralı (1189-1199). Üçüncü Haçlı seferi`ne çıkarak Kudüs kentini almak için Selahaddin Eyyubi`yle çarpışmasıyla tarihe geçmiştir.

Richard 8 Eylül 1157 tarihinde İngiltere`nin Oxford kentindeki Beaumont Sarayı`nda dünyaya geldi. Ancak o zamanki İngiliz kraliyet hanedanının diğer üyeleri gibi Fransız asıllıydı. Yaşamının çok küçük bir bölümünü İngiltere`de geçirdi. 6 Temmuz 1189`da babası II. Henry`nin ölümü üzerine İngiltere kralı oldu.

Üçüncü Haçlı Seferi

1187 yılında Selahaddin Eyyubi`nin Kudüs`ü Haçlılardan geri aldığı haberi Avrupa`ya ulaşınca Richard Fransa kralı II. Philip`le birlikte Üçüncü Haçlı seferine çıkmaya karar verdi. 1190 yazında Hristiyanlığın kutsal topraklarına doğru yola çıkan Richard önce Sicilya`yı işgal etti. Sonra Sicilya`dan ayrılarak 6 Mayıs 1191`de yol üzerindeki Kıbrıs`ı ele geçirdi. Haziran 1191`de Akka`ya ulaştı. 7 Eylül 1191`de Arsuf Savaşı`nda Selahaddin Eyyubi`nin ordularını yenmeyi başardı. Ancak 1 yıl daha uğraşmasına rağmen KudüsSelahaddin Eyyubi`den geri alamadı. 2 Eylül 1192`de Selahaddin`le bir anlaşma imzalayarak Avrupa`ya geri döndü. Avrupa`ya geri dönerken Viyana yakınlarında Kutsal Roma Germen İmparatoru VI. Heinrich`a esir düştü. Annesi Düşes Alií©nor d`Aquitaine 150.000 mark tutarında bir fidye ödeyerek 4 Şubat 1194`de oğlunun serbest bırakılmasını sağladı.

Son yılları

Yürekli Richard yaşamının geri kalan bölümünü Normandiya`da geçirdi. Chateau-Gaillard denilen bir şato inşa ettirdi. Ancak şatonun inşaatı tamamlanmadan bir çocuk tarafından atılan bir okla yaralandı. Yaranın gangren olması sonucu 6 Nisan 1199 tarihinde annesinin kollarında öldü.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.