Aspartam

Kısaca: Aspartam, kimyasal formülü aspartil-fenilalanin-1-metil ester olan bir tatlandırıcıdır. Kimyasal olarak aspartat ve fenil alanin aminoasitlerinden oluşmuş bir dipeptidin metil esteridir. ...devamı ☟

aspartam
Aspartam

}}}}``Merck Index``, 11th Edition, 861.
Kimyasal ad }}
Kimyasal formülü C14H18N2O5
Moleküler ağırlığı }} g/mol
Cas numarası [1]
Erime noktası }} °C
Aspartam çay şekerinden 200 kat daha tatlı olan ve iki amino asit + bir metanolden meydana gelen bir tatlandırıcıır. İlk kez James M. Schlatter tarafından 1965 yılında keşfedilmiştir. Avrupa Birliği`nce gıda katkı olarak E951 kod adını almıştr.

Aspartam kullanım güvenliği açısından ciddi tartışmalara neden olmuş ancak yapılan araştırmalarda net bir kanıt bulunamamıştır. Aspartam`ın (kütle olararak) %10`u vücut içinde ince bağırsaklarda methanole dönüşmektedir. Bu methanolün büyük bölümü bağırsaklardan emilerek hızlıca formaldehite çevilmektedir. Metanol insanlar için ileri derecede toksik olduğundan bu tartışmaların odak noktası olmuştur.

Aspartam içindeki fenilalanin aminoasidi, fenilketonüri hastaları için zararlıdır. Bu yüzden fenilketonuri hastaları aspartam içeren diyet kola veya diyet ürünü tüketmezler.

Dış bağlantılar

Aspartam siteleriAnti-aspartamKaynaklar

Vikipedi

aspartam

Fransızca aspartam kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. aspartame, synthetic low-calorie artificial sweetener produced from phenylalanine and aspartic acid

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.