Aspis Kuşatması

Aspis Kuşatması ya da Clupea Kuşatması, Birinci Pön Savaşı'nın Kuzey Afrika'daki ilk kara muharebesi olarak MÖ. 255 yılında Kartaca ile Roma Cumhuriyeti arasında gerçekleşen bir kuşatma muharebesidir.

Aspis Kuşatması ya da Clupea Kuşatması, Birinci Pön Savaşı'nın Kuzey Afrika'daki ilk kara muharebesi olarak MÖ. 255 yılında Kartaca ile Roma Cumhuriyeti arasında gerçekleşen bir kuşatma muharebesidir.

Muharebe

öncesi Roma çıkarma filosu, kendilerini durdurmak için gönderilen Kartaca Donanmasını Ecnomus Burnu Deniz

Muharebe

si
'nde yenilgiye uğrattıktan sonra sahile çıkarak hasar gören kendi gemilerini ve ele geçirdikleri Kartaca gemilerini onardılar. Filonun öncü gemileri yelken açarak Kartaca Körfezi'nin en dış kenarındaki Hermœa olarak bilinen burunda demir atıp filonun diğer kısmını beklediler. Filo gelince de sahil boyu ilerleyip Kartaca'nın güneyinde, Aspis'de karaya çıktılar. Muharebe Roma lejyonları, Clupea olarak da bilinen Aspis'i kuşatmak için siperler kazarken bir yandan da gemileri savunmak için kazıklı bir çit oluşturdular. Kartaca birlikleri henüz kara muharebeleri için yeterince hazır değildiler. Kenti savunan garnizon kısa bir direnme gösterdi. Bunun ardından kent düştü. Roma kuvvetleri Clupea'yı alarak Kartaca karşısında sağlam bir köprübaşı elde ettikleri gibi geri hatlarını da emniyete almış oldular. Ele geçirdikleri köprübaşı uygun bir konuşlanma sağlamaktadır. Deniz üzerinden Sicilya ile rahatlıkla temas kurulabiliyor, Kartaca'nın kara bağlantıları tehdit altına alınmış oluyor ve oldukça zengin kasabalar yağmalanabiliyordu. Bundan yararlandılar ve bölgeyi sistemli olarak yağmaladılar. Bu arada donanmanın bir bölümü diğer Konsül'le (Lucius Manlius Vuslo) birlikte, elde edilen başarıları Roma Senatosu'na bildirmek için Kuzey Afrika'dan ayrıldı. Bölgede, Konsül Regulus, filonun küçük bir bölümü ve iki lejyon kalmıştır. Sonuçları Kartacalıları yenilgiye uğrattıktan sonra Roma Komutanlığı filonun büyük bir kısmını Roma'ya geri gönderdi. İlave olarak 15 bin piyade ve 500 süvari kadar bir takviye gönderilecektir. Roma Ordusu'nun Kuzey Afrika'da kalan bölümü Marcus Atilius Regulus komutasındadır. Adys kentine kadar yağmalamaya devam ederek ilerlediler. Roma kuvvetlerinin bu kenti kuşatması Kartaca'ya yeni bir ordu toplamak için zaman kazandırmıştır. Ancak bu ordu da Adys

Muharebe

si
'nde mağlup olmuştur.

Notlar

Kaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.