Astrolojide Evler

Kısaca: Batı astrolojisinde evler burçlar gibi 12 adettir. Doğu ufkundan başlayarak saat yönünün tersine doğru sıralanırlar. ...devamı ☟Astroloji `de evler burçlar gibi 12 adettir. Doğu ufkundan başlayarak saat yönünün tersine doğru sıralanırlar. Bunların anlamları sırasıyla şöyledir:

 • 1.Ev (koç Burcunun evi): Kişilik, maske, dışa gösterdiğimiz yüz, beden, sağlık, kişisel farkındalık.
 • 2.Ev (boğa burcunun evi): Maddi güvence isteği, maddi kazanç, para kazanma ve harcama.
 • 3.Ev (ikizler burcunun evi): İletişim, kısa yolculuklar, bilgi, eğitim, yakın akrabalar, komşular.
 • 4.Ev (yengeç burcunun evi): Yuva, ev, dünya, geldiğimiz yer, anne, ebeveynler.
 • 5.Ev (aslan burcunun evi): Yaratıcılık, yaratıcı kişiliğin sergilenmesi, sanat, aşk, eğlence, çocuklar, kumar.
 • 6.Ev (başak burcunun evi): İş, çalışma, hizmet etme, faydalı olma, pratiklik, sağlık, kişisel gelişim, temizlik, ayrıntılar.
 • 7.Ev (terazi burcunun evi): İkili ilişkiler, ortaklık, anlaşmalar, evlilik, eş.
 • 8.Ev (akrep burcunun evi): Ölüm ve yeniden doğum, yenilenme, dönüşüm, gizli ilimler, miras, ortak paralar.
 • 9.Ev (yay burcunun evi): Seyahat, yurt dışı yolculukları, uzak ülkeleri dolaşma, felsefe, din, yüksek öğrenim.
 • 10.Ev (oğlak burcunun evi): Kariyer, şöhret, başarı, yükselme, dünyaya karşı olan sorumluluklarımız ya da hedeflerimiz.
 • 11.Ev (kova burcunun evi): Arkadaşlar, gruplar, grup çalışmaları, organizasyonlar içinde ortak hedefler için çalışmalar.
 • 12.Ev (balık burcunun evi): Bilinçdışı, kolektif bilinç, ruhsal çalışmalar, içe çekilme, içe dönüş, kapanma, izolasyon.


Gezegenlerin Evlerle olan ilişkisi

Evler kolektif değer ve anlamları ifade ederler. Astrolojide bir gezegen bulunduğu evin anlamını öne çıkarır. Mesela Güneş; 1. Evde bulunuyorsa(koç burcunun evi): kişinin burcu(güneşin bulunduğu burç) ne olursa olsun Koç burcunun özelliklerini sergilemesine neden olacaktır. Bu durumda kişi yengeç(güneşin bulunduğu burç) burcuysa ve Güneşi birinci evdeyse, koç burcu gibi atak, canlı, girişimci, zafer kazanma isteğiyle dolu bir karakter çizecektir.

2. Evde bulunuyorsa(boğa burcunun evi): Boğa burcunun özellikleri öne çıkacak ve kişi maddi güvence arayışı ön plana çıkacaktır. Bu kişi özbenliğinde Maddi güvence arayışı, para kazanma isteği ve maddi değerleri sevmeye karşı yatkınlık duyacaktır.

3. Evde bulunuyorsa(ikizler burcunun evi): İkizler burcunun özellikleri ön plana çıkacak ve kişi insanlarla konuşma, bilgi alışverişinde bulunma, haberleşme, yakınlarıyla görüşma isteği, iyi eğitim alma ve kısa yapılan yolculuklara karşı yatkın olucaktır.

4. evde bulunuyorsa(yengeç burcunun evi): Yengeç burcunun özellikleri ön plana çıkacak ve kişi evi sevmeye, evde oturmaya, evle ilgilenmeye yatkınlık duyucaktır.

Verilen örneklerin devamı da anlatıldığı gibidir. Bu şekilde bu örneklemeler gezegenler içinde yapılabilir. Mesela Mars birinci evindeyse, asabiyet, kavga etmeye yatkınlık, maço bir hava, her şeyi elde ederim edası kişinin karakterinde bariz bir şekilde görülür.

Yorum yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Bunlarla birlikte kişinin Yıldız Haritası`nda 8.evde ya da 6.Evinde gezegenlerin bulunması, o kişinin sağlık sorunları yaşayabileceğini ya da 8.Evdeyse erken ölüceği gibi kavramlar asla astrolojide söz konusu değildir. Mesela 8.Evinde güneşi olan biri doğum anından itibaren ölümü ve doğumu sorgulamaya yatkın, seks yapma isteğine karşı güçlü duygular, gizli ilimlere merak duymaya yatkınlık verecektir. Güneşi 8. evde olan çoğu insanda en çok görülen şey seks yapmaya karşı görülen güçlü duygulardır. Güneşi 8.evde olan birçok insanın ölümü çok nadir aklına getirmesi de söz konusudur.

Evlilik ya da Ortaklık

Evlilik ya da ortak ilişkiler için Yıldız Haritasında 7. Eve bakılır. Öncelikle Kişinin bir başkasıyla olan uyumundan çok, kişinin kendi içinde Evlilik ilişkisine nasıl bir yaklaşım içinde olduğu önemlidir. Mesela Mars`ı 7.Evde olan biri, ikili ilişkilerde Mars gezegeninin sembolize ettiği özelliklerden etkilenecektir. Mars Savaşı, Kazanmayı, elegeçirmeyi gösterdiği için, kişide ikili ilişkilerde daima bir hararet, bir canlılık bir heyecan arayışı içinde olucaktır. Böyle biri genellikle beraber olduğu insanın devamlı kendisiyle ilgilenmesini, ilgilenmediğinde ise sudan bahanelerle kavga çıkartmaya sebeb olabilecektir.

Eğer Mars 7. Evde ve Yükselen Burçla karşıt açı içindeyse, o zaman bu kişi genel anlamda kavga çıkartmaya, ahkam kesmeye, aşırı erkeksi tavırlar gösterme meyli içinde olucaktır. Bu açıya sahip biri, ben yaparım, ben ederim, ben kazanırım, ben sahip olurum gibi güçlü tavırlar sergiler.

Aynı şekilde Uranüs`ü 7. Evde olan birisi, ikili ilişkilerde Uranüsün gösterdiği etkileri ikili ilişkilerde bilinçdışı arıyacaktır. Mesela, Uranüs Aykırılık, yenilik, farklı olma, asi olma, başkaldırma gibi konuları içine alır. Uranüs`ü 7. Evde olan biri ikili ilişkilerde özgürlük, modernlik, bağımsızlık arayışı içinde olur. Bu durum genellikle sık sık sevgili değiştirme ya da birisiyle uzun süreli bir ilişki kurma olasılığını düşürücektir.

Kariyer, Ün ve Şöhret Evi

Astrolojide Kariyer, şöhret ve Ün 10. Evle(MC - Medium Coeli - Gökyüzü Tepe Noktası ya da Orta noktası) alakalıdır. Bu Ev Oğlak burcunun evidir. 10. Evde bulunan gezegenler ve bu Evin Aldığı açılar, kişinin yaşamındaki hedefleri belirleyecektir. Güneşi 10.Evde bulunan birisi genellikle kendisini kanıtlama ve önemli görme eğilimi içinde olur. Böyle bir insan genellikle kendi kendisinin patronu olmak isteği içindedir. Ay`ı bu evde olan birisi ise güdümsel olarak, bilinç dışı kendisini hep birşeyleri başarma isteği içinde olucaktır.

Mars`ı 10.Evde olan biri ya da marsı Mc`ye açı yapan biri işinde hırslı ve daima yükselmek isteği içinde olur. Daima hayatta birşeyleri başarmak ve elde etme isteği doğrultusunda yaşamak isteği içinde olucaktır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

astroloji yıldız haritası

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Doğum Haritası
4 yıl önce

Astrolojide her insanın doğduğu andaki gökyüzü konumuna Doğum haritası adı verilir. Yıldız haritası da denilir. Doğum haritası Batı astrolojisinde ilkbahar...

Doğum haritası, Astroloji, Astrolojide evler, Yükselen Burç, Yıldız Haritası, Transitler, Astrorehber
Astroloji
7 ay önce

Astroloji, göksel cisimlerin ve astronomik fenomenlerin, insan karakteri ve kaderi üzerine etkilerinin olduğu önermesini konu alan, bilimsel gerçekliğe...

Astroloji, Aile, Anne, Ares, Aslan Burcu, Astrolojide evler, Astronomi, Ay, Baba, Babil, Bellek
Aslan (Astroloji)
4 yıl önce

Ağustos arasında doğan insanları etkilediğine inanılır. Marcus Manilius'un astrolojinin esaslarını kaleme aldığı beş ciltlik Astronomica adlı eserde Aslan burcunun...

Yükselen Burç
4 yıl önce

Doğum haritasında, doğu ufuk çizgisine bakıldığında doğu tarafında bu burç gözükür. Yükselen burç astrolojide aynı zamanda birinci evin yönetcisidir....

Yükselen burç, Astroloji, Astrolojide evler, Burçlar, Yıldız Haritası, Yıldız Haritasında Ay
Burçlar
4 yıl önce

Astrolojide burçlar, ekliptiğin iki yanında, aşağı yukarı 10 derece genişliğinde, içinde Güneş'in ve gezegenlerin döndüğü zodyak kuşağı ile belirlenir...

Burç (takımyıldız), Burçlar, Aslan burcu, Astroloji, Astronomi, Ayanamsa, Bilim, Boğa burcu, Gökyüzü, Kova burcu, Terazi burcu
Astrolog
7 ay önce

devlet üniversitelerinde dört yıllık astroloji eğitimi veriliyor.İngiltere Oxford Üniversitesin'de resmi olarak astroloji dersi verilmese dahi kampüsü bu amaçla...

Kandilli Deprem Müzesi
4 yıl önce

çalışmalarda kullanılmış çok çeşitli bilimsel alet sergilenir. Astronomi, astroloji, matematik ve coğrafyayla ilgili Türkçe, Arapça ve Farsça bin 369 kitabı...

Gunter Sachs
8 ay önce

Mayıs 2011) Alman fotoğrafçı, yazar, endüstriyalist ve son dönemlerinde astroloji araştırmaları yapan bir kurumun başı. Sachs gençliğinde bir sporcu olarak...