Asuncion

Asuncion (İspanyolca:Asunción), Paraguay'ın başkentidir. Aynı zamanda en büyük limanı ve endüstri ile kültürel yönden de en önemli kentidir.

Asuncion

right|thumb|Asuncion`daki Panteón de los Hí©roes

Asuncion (``İspanyolca:Asunción``), Paraguay`ın başkentidir. Aynı zamanda en büyük limanı ve endüstri ile kültürel yönden de en önemli kentidir.

Kentte özellikle ayakkabı, dokuma ile tütün işleme endüstrileri bulunur.

Kentte, 1992 sayımına göre 500.939 kişi yaşasa da, bu sayı birlikte büyükkenti (``Gran Asunción``, "Büyük Asuncion") oluşturduğu çevre yerleşimlerle 1.500.000`i geçer.

Geçmişi

Güney Amerika`nın en eski kentlerinden birisi olan Asuncion; aynı zamanda da, bölgedeki öteki sömürgeci kentlerini kuran Avrupalıların yola çıktıkları yer olduğu için "kentlerin anası" olarak da bilinir.

Bugünkü kent alanına sömürgeciler daha önce gelmiş olsalar da, Asuncion`da ilk yerleşim 15 Ağustos 1537`de ``Nuestra Senyora de la Asunción`` adı altında, ``Juan de Salazar`` ile ``Gonzalo de Mendoza`` öncüğünde kurulmuştur. İspanyol sömürge yönetimine karşı ilk ayaklanmalardan birisi ``Josí© de Antequera y Castro`` önderliğinde 1731`de yapılanıdır. Daha sonraları, 1865-1870 arasındaki Üçlü Birlik Savaşı`ndan sonra, Brezilya ordusu kenti 1876`dek elinde tutmuştur.

BugünüKentte, Godoi müzesi ile ``La Encarnacion`` kilisesinin yanısıra, Paris`deki ``Les Invalides``"in küçük bir benzeri olan ve Paraguay`ın geçmişteki kahramanlarının yattığı ``Panteón Nacional`` bulunur. Öteki görülebilecek yerler arasında, başkanlık sarayı, eski Senato yapısı, ``Catedral Metropolitana`` (Büyükkent katedrali) ile kentteki sömürge mimarisinin ender örneklerinden olan ``Casa de Independencia`` ("bağımsızlık evi/sarayı") sayılabilir.

Kentin ana bölgesi (liman yakınları ile ``Plaza de los Heroes`` ve ``Plaza Uruguaya`` çevresi) 1970`ler ve 1980`lerdeki yapılaşma sonucu sömürge döneminden kalan özelliğini yitirmiştir. Akşamları güvensiz sayılabilecek bu bölgeye oranla, kentin "iyi bölgeleri" olarak daha çok durumu iyi olanların yaşadığı ``Avenida San Martin`` ("Ermiş Martin Caddesi") yönündeki varoşlar sayılabilir.

Kentte, devlete bağlı Universidad Nacional ("Ulusal Üniversite") ile (katolik kilisesince işletilen özel) Universidad Catolica üniversitelerinin yanısıra birkaç küçük özel üniversite de bulunur.

Kentin öteki yerlerle ulaşımı, bir ırmak limanı, uluslararası bir havaalanı ve kentlerarası bir otobüs terminali ile sağlanır.

1 Ağustos 2004`te, en az 464 kişinin ölümüne ve yaklaşık 409 kişinin yaralanmasına yolaçan süpermarket yangını, Paraguay`ın yakın geçmişindeki en acı olaylardan biridir. Olayda, alışveriş yapanların çoğunluğu yangında kaçış kapıları olmadığı için pencerelerden atlamak zorunda kalmışlardır. Ayrıca güvenlik görevlilerinin alıcılar ödemeden ayrılmasınlar diye kapıları kilitledikleri öne sürülmüştür. Daha da kötüsü, yangına gelen itfaiye görevlilerinin, yangında ölenleri soyduklarını gösterir görüntü kayıtları olduğu duyumları alınmıştır.

<!--kategoriler-->

Kaynaklar

Vikipedi

Asuncion

Fransızca Asuncion kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Asuncion, capital city of Paraguay; female first name; family name

Asuncion

İngilizce Asuncion kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[Asuncion] s. Asunción, nombre propio femenino; apellido; capital de Paraguay

Asuncion

İngilizce Asuncion kelimesinin Almanca karşılığı.
[Asuncion] n. Asuncion, Hauptstadt von Paraguay: weiblicher Vorname; Nachname

Asuncion

İngilizce Asuncion kelimesinin İtalyanca karşılığı.
[Asuncion] s. Asuncion, città capitale del Paraguay; nome proprio femminile e cognome

Asuncion

İngilizce Asuncion kelimesinin Portekizce karşılığı.
[Asuncion] s. Assunção, capital do Paraguai; nome próprio feminino; sobrenome
Asuncion haritadaki konumu. Asunción Paraguay'ın başkenti

İlgili konuları ara

Yanıtlar