At Sütü

At sütü, attan elde edilen doğal süttür. Kımızdan farklıdır.At sütü, attan elde edilen doğal süttür. Kımızdan farklıdır.

Orta Asya'da Türkler ve Moğollar tarafından içilen at sütünün bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmekedir.Vücut direncini artırması, kolesterolü düşürmesi, aşırı yorgunluğa, yaşlanma etkilerine iyi gelmesi nedeniyle son yıllarda kullanımı Avrupa'da da yaygınlaşmaktadır. Ayrıca, yaraları hızlı iyileştirmesi, mineral eksikliğini tamamlaması, stres ve kas ağrılarını dindirmesi, bağırsakları temizlemesi gibi faydaları da bulunmaktadır.

Ayrıca kozmetik sektöründe sabun, şampuan, bakım kremi yapımında ve içki sanayiinde de kullanılmaktadır.

Dini açıdan at sütü

Bazı dinlere göre at sütünün haram olduğu tartışması vardır. İslam fıkıh alimlerine göre eti yenen hayvanların ve insanın sütü temiz sayılmaktadır. Bazı alimler, at sütünün içilmesinde bir sakınca yoktur, demişlerdir. Çünkü atın sütünün içilmesinde savaş vasıtasını zayıflatma yoktur. Diğer yandan bazı hadislerde at etinin yasaklanması, onun pis sayılmasından değil, önemli bir savaş aracı olmasından dolayıdır. http://www.sevde.de/islam_Ans/A/A-2/at_sutu.htm

Kaynaklar

}

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

At Sütü
At sütü