--}}

Ataşehir

Ataşehir, İstanbul ilinin bir ilçesidir.2008 yılında Üsküdar'ın Örnek, Fetih ve Esatpaşa, Kadıköy'ün Yenisahra, İçerenköy, İnönü, Kayışdağı, Barbaros, Küçükbakkalköy mahallelerinin tamamıyla Atatürk (Ataşehir) mahallesinin güney bölümünün, ayrıca Ümraniye'nin Yeniçamlıca mahallesiyle, Mustafa Kemal mahallesinin büyük bölümüyle, Namık Kemal Mahallesinin güney kısmıyla ve Samandıra beldesinin Ferhatpaşa mahallesinin güney kısımlarının birleştirilmesiyle ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçe, O-2 ve O-4

Ataşehir, İstanbul ilinin bir ilçesidir.

2008 yılında Üsküdar'ın Örnek, Fetih ve Esatpaşa, Kadıköy'ün Yenisahra, İçerenköy, İnönü, Kayışdağı, Barbaros, Küçükbakkalköy mahallelerinin tamamıyla Atatürk (Ataşehir) mahallesinin güney bölümünün, ayrıca Ümraniye'nin Yeniçamlıca mahallesiyle, Mustafa Kemal mahallesinin büyük bölümüyle, Namık Kemal Mahallesinin güney kısmıyla ve Samandıra beldesinin Ferhatpaşa mahallesinin güney kısımlarının birleştirilmesiyle ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçe, O-2 ve O-4 karayollarının birleşim noktasında bulunmaktadır. Batı Ataşehir bölgesi sahip olduğu lüks konutlarıyla yüksek gelire sahip insanlara hitap etmektedir. Merkez Ataşehir bölgesi,1996 Birleşmiş Milletler İnsan Yerleştirme Konferansı Habitat II. Kent Zirvesi'nde düzenlenmiş olan En İyi Kurumsal Uygulamalar ve Projeleri yarışmasında ‘Kent İçinde Kent’ dalında birincilik ödülü kazanmıştır. Sahip olduğu çeşitli iş yerleri ve ofislerle de bir iş ve ticaret merkezi olma özelliğini taşımaktadır.

Bölgelerİstanbul'un ilçeleri
İstanbul'un ilçeleri
Ataşehir, henüz ilçe olmadan önce içerisinde kurulan konutların yerleşimine göre zamanla gayriresmi bölgelere ayrılmıştır.

Merkez Ataşehir, ilçeye adını veren Ataşehir Uydukent Sitesi ve çevresini içine alan bölgedir. Konutları, şehir yoğunluğu ve gürültüsünden uzak ama şehirle iç içe yaşamak isteyenler için tasarlanmış ve 18 bin konut ve 80 bin nüfus içerecek şekilde 4 milyon 300 bin m² alan üzerine kurulmuştur. Ataşehir’in tam ortasından geçen TEM ile proje, doğu ve batı olmak üzere iki bölgeye ayrılmaktadır. İlk olarak başlanan doğu bölgesinin inşaatlarına 1989 yılında başlanmış ve bugüne kadar 1. 2. 3. ve 4. Etaplar tamamlanmıştır. 2006 yılı verilerine göre Ataşehir'de 8596 adet konut bulunmakta ve bu konutlarda yaklaşık 35 bin kişi yaşamaktadır.

Batı Ataşehir; Trio Konutları, Uphill Court,Kent Plus,Ağaoğlu My World gibi siteleri ve civarını içine alan bölgedir. Merkezindeki lüks konutları ve tesisleriyle yüksek gelire sahip insanlara hitap eden bölgede Pleon Sportivo, Hillside Trio ve Palladium bulunmaktadır.

Doğu Ataşehir; Taç Spor ve civarı olarak adlandırılan,metin sabancı spastik çocuklar okulunu da kapsayan bölgedir, toplu konut kapsamında olmamakla beraber düzenli yapılaşmanın en başarılı örneklerinden biri kabul edilen, gelişmekte olan İstanbul'un örnek şehircilik bölgelerindendir.

Haritası

Ataşehir koordinatları: 40.999464, 29.123983

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    atasehirde oturuyorum bostancı köprüsünün üst kısmında yayaların yürüyecegi kaldırım bulunmuyor yada ben goremiyorum cünkü yol kenarlarına arabalar parketmis ustünden atlayamam yanından geçsem hakkın rahmetine kavuşacagım acilen yardım eli uzatın sonsuz tesekkürler

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ataşehir
Ataşehir