Ataköy Atletizm Salonu

Kısaca: Ataköy Atletizm Salonu, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde bulunan atletizm amaçlı spor kompleksi. Türkiye'deki ilk ve tek atletizm salonudur. ...devamı ☟

Ataköy Atletizm Salonu, İstanbul'un Bakırköy ilçesinde bulunan atletizm amaçlı spor kompleksi. Türkiye'deki ilk ve tek atletizm salonudur. Yapımı İstanbul'da düzenlenen 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için de kullanılması düşünülen Sinan Erdem Spor Salonu'nun, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası öncesinde FIBA yetkililerinin talebiyle yalnızca basketbol karşılaşmaları için tasarlanmasıyla yeni bir salonun inşası zorunlu hale geldi. Eylül 2010'da inşaatına başlanan Ataköy Atletizm Salonu, ihale neticesinde 15 Ağustos 2011 tarihinde teslim edilmesi gerekirken ancak 2012'nin ocak ayında hazır hale getirilebildi. 9 Mart 2012'de resmi açılışı yapılan salon aynı tarihte başlayan 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası yarışmalarına da ev sahipliği yaptı.

Özellikleri

Ataköy Atletizm Salonu, 27 metre yüksekliğinde, 125 metre boyunda, 87 metre genişliğindedir. Salonda, 6 kulvarlı 200 metre oval pist, 8 kulvarlı 60 metre düz pist, gülle atma, yüksek atlama, sırıkla atlama, uzun ve üç adım sektörleri bulunuyor. Atletizm müsabakalarında 7,450; konser gibi etkinliklerde ise 5100 metrekarelik sahanın kullanımı ile birlikte 23,000 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir. Sahada bulunan pistin demonte olması nedeniyle Arena'nın çok amaçlı olarak kullanılması planlanmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.