ateş böceği

Ateş böceği, ateş böceğigiller (Lampyridae) familyasını oluşturan bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ışıkları ile tanınan, kınkanatlılar takımından böcek türlerine verilen ad. Ateşböcekleri genellikle kısa aralıklarla yanıp sönen bir ışık saçar; bu ışığın yanıp sönme ritmi, erkek ile dişinin buluşmasını sağlayan işaret sisteminin bir parçası ve ateşböceklerini öbür ışık saçan böceklerden ayırt eden bir özelliktir.

ATEŞ BÖCEĞI (türkçe) anlamı
1. Kın kanatlılardan
2. karanlıkta ışıldama özelliği olan böcek
3. yıldız böceği
4. yıldız kurdu (Lampyris noctiluca).
ATEŞ BÖCEĞI (türkçe) ingilizcesi
1. n. firefly
2. glowworm
3. fireworm
4. lightning bug,
ATEŞ BÖCEĞI (türkçe) almancası
1. n. Glühwürmchen
2. Johanniskäfer

Ateş Böceği hakkında detaylı bilgi

Taksokutu | renk = pink | ad = Ateş böceği | resim = Lampyris noctiluca.jpg | image_width = 250px | resim_bilgi = ``Lampyris noctiluca`` (?) | alem = Animalia | şube = Arthropoda | sınıf = Insecta | takım = Coleoptera | alttakım = Polyphaga | infratakım = Elateriformia | üstfamilya = Elateroidea | familya = Lampyridae | familya_yazar = Latreille, 1817 | altbaşlık = Cinsler | açıklama = ``Curtos``<br /> ``Cyphonocerus``<br /> ``Drilaster``<br /> ``Ellychnia``<br /> ``Hotaria``<br /> ``Lampyris``<br /> ``Lucidina``<br /> ``Luciola``<br /> ``Photinus``<br /> ``Photuris``<br /> ``Pristolycus``<br /> ``Pyractomena``<br /> ``Pyrocoelia``<br /> ``Stenocladius``

Ateş böceği, Lampyridae (ateş böcekleri) familyasını oluşturan bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ışıkları ile tanınan, kınkanatlılar takımından böcek türlerine verilen ad.

Ateşböcekleri genellikle kısa aralıklarla yanıp sönen bir ışık saçar; bu ışığın yanıp sönme ritmi, erkek ile dişinin buluşmasını sağlayan işaret sisteminin bir parçası ve ateşböceklerini öbür ışık saçan böceklerden ayırt eden bir özelliktir. Işık saçmasının hızı, sıklığı ve dişinin erkeğe yanıt vermesinden önce geçen süre özel anlamlar taşır. Bazı uzmanlar bu parıltının ayrıca bir savunma mekanizması olduğunu ve saldırgana ateşböceğinin acımsı tadını anımsattığını öne sürerler. Oysa, bu önleme karşın, bazı kurbağalar o kadar çok ateşböceği yer ki, sonunda kendileri de ışık saçmaya başlar.

Erkekleri kanatlı, dişileri kanatsız olup larvalarına benzerler. Bazı çeşitlerinde erkek, dişi ve larvalar da ışık üretir. Bu özelliklerinden dolayı bazı bölgelerde dişi ve larvalara ``yıldız kurdu`` adı verilir. Her türün kendisine has sinyal şifresi vardır. Kuzey Amerika`da bazı çeşitlerin dişileri de kanatlı ve ışık üreticidir. Bütün ateş böceklerinin larva ve erginleri etçil olup, yumuşakça böcek ve böcek larvalarıyla beslenir.

Işık organları karın bölümünün son kısmında bulunur. Saydam bir kütüküla tabakası ile örtülüdür. İç kısmı fotojenik hücreler ve otomobil farları gibi ışığı yansıtıcı bir tabakadan müteşekkildir. Işık organında üretilen yağa benzer Lüsiferin maddesi ``Lüsiferinaz`` enziminin katalizörlüğünde kademeli olarak oksijenle yakılır. Bu kimyasal olayda ışık meydana gelir. Hava oksijeninin kontrollü tüketimine bağlı olarak ışık zaman zaman yanıp söner. Bu yanıp sönmeler eşlerin birbiriyle haberleşmesini sağlar. Ateş böceğinin ürettiği ışık, yavaş yavaş meydana gelen oksitlenme sonucu kimyasal enerjinin ışığa dönüşmesidir. Çıkan ışık tamamen soğuktur. Isı kaybı yoktur.

Tayland`da geceleri nehir kıyısındaki Ton Lampoo ağaçlarını saran ateş böcekleri bir dakikada 120 defa parıldayıp söndüklerinden ortalık yarım saniye aralıklarla şimşek çakmış gibi aydınlanır ve ardından zifiri karanlığa boğulur. Jamaika`da ateş böcekleri o kadar parlak ve ışıklıdır ki, dallarda toplandıkları zaman beş yüz metre uzaktan ağaçlar alevler içinde yanıyormuş hissini verir.

Amerikan orduları 1898`de Küba`da harb ederken doktor Williams Gorgas`ın bir askeri ameliyatı sırasında lambalar aniden sönüverdi. Derhal bir şişe dolusu ateş böceği getirdiler. Bunların ışığı altında ameliyat başarı ile bitirildi.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki ateş böceği maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Şarkı Sözleri

Atilla Tas tarafından Emmilenyum albümünde söylenen ateş böceği adlı şarkının sözleri.

Kadir Yetik tarafından söylenen ateş böceği adlı şarkının sözleri.

ateş böceğinin aşkını gördün mü?
ateş böceğinin ölümüne dansını gördün mü?
işığa olan aşkını bilirmisin?
işığa yaklaşım derken,
işığın karşısında son dansını ederken,
ışığın onu yavaş yavaş öldürdüğünü bilirmisin?
ateş böceği aşkına karşlık ölümü kabüllenir.
işte aşk böyle bir şeydir.
sen ne kadar yaklaşırsan,seversen,
o seni yavaş yavaş bitirir.
işte hayatımın anlamı bende sana böyle yaklaşıyorum.
sonucunda tükensemde,
asla senden vazgeçmiyeceğim.
nasıl ki ateş böceği ölümüne dans ettiyse,
işte bende ölümüne sevginle mücadele ediyorum.
unutma ki pes eden taraf ben olmayacağım.
ateş böceği gibi sadece mücadele edeceğim.
sonucunda ölümde olsa kabulümdür...

Ece Dorsay tarafından söylenen ateş böceği adlı şarkının sözleri.

gözkapaklarım ağırlaştı
başucumdaki saat uyutmadı
geride bıraktım yolları
terkedilmiş şehirleri

kartalın yuvasından uçtuğu gibi
fırladım rüyamdan
bir aşka düştüm çıkamadım
güzel bahçesinin vaatlerine kandım

yükseldiğim kadar hızlı değildi
ama düşmeyi öğrendim
değerdi değerdi
her şeye değerdi değerdi

asla pişmanlık duymadım denediğim yollardan
varlığın yeter
yıldızsız gecede kanatlarım titrer
gülümse yeter

ateş böceği gibi geldim aşkım
az bilinen yolları seçtim
yükseldiğim kadar hızlı değildi
ama düşmeyi öğrendim

asla pişmanlık duymadım denediğim yollardan
varlığın yeter
yıldızsız gecede değerdi değerdi
her şeye değerdi değerdi

asla pişmanlık duymadım denediğim yollardan
varlığın yeter
yıldızsız gecede kanatlarım titrer
gülümse yeter

Özlem Yüksek tarafından söylenen ateş böceği adlı şarkının sözleri.

aşk bahçemi süsleyen
inci çiçeğim misin
gecemi aydınlatan
ateş böceğim misin
gençlik başımda duman
ilk aşkım ilk heyecan
kovaladıkça kaçan
ateş böceğim misin
bahar dalında yaprak
yıldızdan daha parlak
gözyaşımdan yuvarlak
ateş böceğim misin
gençlik başımda duman
ilk aşkım ilk heyecan
kovaladıkça kaçan
ateş böceğim misin
doğmayan güneşimsin
rüyalarda eşimsin
sevgilim söyler misin
ateş böceğim misin
gençlik başımda duman
ilk aşkım ilk heyecan
kovalakça kaçan
ateş böceğim misin
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Ateş Böceği (film)

Ateş Böceği, 1975 yapımı Türk filmi.

Ates Böceği (film)

Ateş Böceği, 1975 yapımı Türk filmi.

Bok Böceği

Bok böceği, kısmen ya da tamamen dışkıyla beslenen böceklerin ortak adıdır. Bu türlerin büyük çoğunluğu, kın kanatlılar (Coleoptera) takımında sınıflanan Scarabaeidae familyasının alt familyalarında Scarabaeinae ve Aphodiinae'nin üyesidir.

Firefly

Firefly, genel merkezi Şikago'da bulunan, bilgi teknolojileri uzmanı Don Deubler tarafından 2005 yılında kurulmuş özel bir şirkettir. Şirketin kurucusu olan Don Deubler'in yakın çevresindeki yetişkinlerin çocuklarıyla olan iletişimlerindeki zayıflığı gözlemlemesi, şirketin ...

Yakamoz

Bu madde denizlerde gözlenen yakamoz olayını ve yakamoz canlısın anlatmaktadır. Diğer anlamlar için Yakamoz (anlam ayrım) sayfasına bakınız

Balık

Balıklar (Pisces) poikloterm olan, neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır. Bazı türler canlı doğurarak ürer (lepistes, kılıçkuyruk, moly, ...

Lampyridae

Ateş böceği, ateş böceğigiller (Lampyridae) familyasını oluşturan bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ışıkları ile tanınan, kınkanatlılar takımından böcek türlerine verilen ad. Ateşböcekleri genellikle kısa aralıklarla yanıp sönen bir ışık saçar; bu ...