--}}

Ateş Böceği

Ateş böceği, ateş böceğigiller (Lampyridae) familyasını oluşturan bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ışıkları ile tanınan, kınkanatlılar takımından böcek türlerine verilen ad. Ateşböcekleri genellikle kısa aralıklarla yanıp sönen bir ışık saçar; bu ışığın yanıp sönme ritmi, erkek ile dişinin buluşmasını sağlayan işaret sisteminin bir parçası ve ateşböceklerini öbür ışık saçan böceklerden ayırt eden bir özelliktir.

Taksokutu | renk = pink | ad = Ateş böceği | resim = Lampyris noctiluca.jpg | image_width = 250px | resim_bilgi = ``Lampyris noctiluca``(?) | alem = Animalia | şube = Arthropoda | sınıf = Insecta | takım = Coleoptera | alttakım = Polyphaga | infratakım = Elateriformia | üstfamilya = Elateroidea | familya = Lampyridae | familya_yazar = Latreille, 1817 | altbaşlık = Cinsler | açıklama = ``Curtos``
``Cyphonocerus``
``Drilaster``
``Ellychnia``
``Hotaria``
``Lampyris``
``Lucidina``
``Luciola``
``Photinus``
``Photuris``
``Pristolycus``
``Pyractomena``
``Pyrocoelia``
``Stenocladius``

Ateş böceği, Lampyridae (ateş böcekleri) familyasını oluşturan bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ışıkları ile tanınan, kınkanatlılar takımından böcek türlerine verilen ad.

Ateşböcekleri genellikle kısa aralıklarla yanıp sönen bir ışık saçar; bu ışığın yanıp sönme ritmi, erkek ile dişinin buluşmasını sağlayan işaret sisteminin bir parçası ve ateşböceklerini öbür ışık saçan böceklerden ayırt eden bir özelliktir. Işık saçmasının hızı, sıklığı ve dişinin erkeğe yanıt vermesinden önce geçen süre özel anlamlar taşır. Bazı uzmanlar bu parıltının ayrıca bir savunma mekanizması olduğunu ve saldırgana ateşböceğinin acımsı tadını anımsattığını öne sürerler. Oysa, bu önleme karşın, bazı kurbağalar o kadar çok ateşböceği yer ki, sonunda kendileri de ışık saçmaya başlar.

Erkekleri kanatlı, dişileri kanatsız olup larvalarına benzerler. Bazı çeşitlerinde erkek, dişi ve larvalar da ışık üretir. Bu özelliklerinden dolayı bazı bölgelerde dişi ve larvalara ``yıldız kurdu`` adı verilir. Her türün kendisine has sinyal şifresi vardır. Kuzey Amerika`da bazı çeşitlerin dişileri de kanatlı ve ışık üreticidir. Bütün ateş böceklerinin larva ve erginleri etçil olup, yumuşakça böcek ve böcek larvalarıyla beslenir.

Işık organları karın bölümünün son kısmında bulunur. Saydam bir kütüküla tabakası ile örtülüdür. İç kısmı fotojenik hücreler ve otomobil farları gibi ışığı yansıtıcı bir tabakadan müteşekkildir. Işık organında üretilen yağa benzer Lüsiferin maddesi ``Lüsiferinaz`` enziminin katalizörlüğünde kademeli olarak oksijenle yakılır. Bu kimyasal olayda ışık meydana gelir. Hava oksijeninin kontrollü tüketimine bağlı olarak ışık zaman zaman yanıp söner. Bu yanıp sönmeler eşlerin birbiriyle haberleşmesini sağlar. Ateş böceğinin ürettiği ışık, yavaş yavaş meydana gelen oksitlenme sonucu kimyasal enerjinin ışığa dönüşmesidir. Çıkan ışık tamamen soğuktur. Isı kaybı yoktur.

Tayland`da geceleri nehir kıyısındaki Ton Lampoo ağaçlarını saran ateş böcekleri bir dakikada 120 defa parıldayıp söndüklerinden ortalık yarım saniye aralıklarla şimşek çakmış gibi aydınlanır ve ardından zifiri karanlığa boğulur. Jamaika`da ateş böcekleri o kadar parlak ve ışıklıdır ki, dallarda toplandıkları zaman beş yüz metre uzaktan ağaçlar alevler içinde yanıyormuş hissini verir.

Amerikan orduları 1898`de Küba`da harb ederken doktor Williams Gorgas`ın bir askeri ameliyatı sırasında lambalar aniden sönüverdi. Derhal bir şişe dolusu ateş böceği getirdiler. Bunların ışığı altında ameliyat başarı ile bitirildi.

Kaynaklar

Vikipedi

Ateş Böceği 1975 yapımı film

Hayatlarını işporta ve dolandırıcılıkla kazanan Necla ve Tarık'ın yolları bir gün kesişir. Birlikte çalışmaya başlayan ikili, başlarda birbirlerinden nefret etselerde, başlarına gelen komik ve ilginç olaylar, aralarında bir aşkın tohumlarını atar.

Oyuncular

Oyuncu Karakteri
Tarık Akan Bu film çekildiği sırada 25 yaşındaydı. Tarık

Diğer anlamları

ateş böceği

Kın kanatlılardan, karanlıkta ışıldama özelliği olan böcek, yıldız böceği, yıldız kurdu (Lampyris noctiluca).

ateş böceği

Türkçe ateş böceği kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. firefly, glowworm, fireworm, lightning bug

ateş böceği

Türkçe ateş böceği kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Glühwürmchen, Johanniskäfer

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ateş Böceği
ateş böceği