Atilla İlhan

Atilla İlhan 15 Haziran 1925 tarihinde İzmir'in Menemen ilçesinde doğdu. İzmir'de Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu ve Karşıyaka Ortaokulu'nu bitirdi. İzmir Atatürk Lisesi'nde öğrenciyken Türk Ceza Yasası'nın 141.

Atilla İlhan hakkında bilgiler

Atilla İlhan 15 Haziran 1925 tarihinde İzmir'in Menemen ilçesinde doğdu. İzmir'de Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu ve Karşıyaka Ortaokulu'nu bitirdi. İzmir Atatürk Lisesi'nde öğrenciyken Türk Ceza Yasası'nın 141. maddesine aykırı davranmak savıyla tutuklanarak okulundan uzaklaştırıldı. Danıştay kararıyla yeniden öğrenim hakkı kazanarak İstanbul Işık Lisesi'ni bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı yüksek öğrenimini yarıda bırakarak 1949-1965 yılları arasında, aralıklı olarak altı yıl, Paris'te yaşamını sürdürdü. Yurda dönüşünde gazetecilik, yayın yönetmenliği, yayın danışmanlığı, yazarlıkla yaşamını kazandı.

Yeni Edebiyat, Yücel, Genç Nesil, Fikirler, Varlık, Aile, Yirminci Asır, Seçilmiş Hikayeler, Kaynak, Ufuklar, Mavi, Yeditepe, Dost, Yelken, Ataç, Yön, Milliyet Sanat, Sanat Olayı dergilerinde şiirleri yayımlandı. Garip ve İkinci Yeni şiirine karşıydı. Mavi dergisinde, Maviciler diye bilinen toplumsal gerçekçilik akımının sözcüsü oldu. Şiiri, başlangıçta halk şiirinin biçimsel özelliklerinden etkiler taşıyordu. Ozanlığı zamanla taşkın, çarpıcı, belleklerde kolay yer eden imgelerle örülü, toplumsallaşmış bireyi temel alan, kimi zaman öykülemeye dayalı, divan şiiri olanaklarından da yararlanmayı bilen, duyarlılığı yüksek bir nitelik kazandı. Ozanlığının yanı sıra düşünürlüğüyle de öne çıktı. Attila İlhan, Trt 2'de "Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk" adlı izlenceyi hazırlayıp sunmaktadır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Attila İlhan

Attila İlhan (1925-2005) 15 Haziran 1925'te Menemen'de doğdu. İlk ve orta eğitiminin büyük bir bölümünü İzmir ve babasının işi dolayısıyla gittikleri farklı bölgelerde tamamladı. İzmir Atatürk Lisesi birinci sınıfındayken mektuplaştığı bir kıza yazdığı Nazım Hikmet ...

Attilâ İlhan

Attilâ İlhan (15 Haziran 1925 - 11 Ekim 2005), Türk şair, romancı, deneme yazarı, gazeteci, senarist ve eleştirmen. Aydın çalışmalarıyla Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları olmuştur.

Attilâ İlhan Kültür Merkezi

Attilâ İlhan Kültür Merkezi Türkiye Gençlik Birliği'nin, gençlerin, cumhuriyet ideolojisini benimsemiş, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlıi vatansever bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla büyük kentlerde açmakta olduğu kurumlardır. Ankara, İstanbul, İzmir, ...

Atilla Saral

Atilla Saral (27 Mart 1963, Ankara), Çerkes kökenli Türk model, oyuncu. Ankara başkent lisesinden mezun olmuştur. Aslen Kayserilidir ve çerkes asıllıdır. Türkiyenin ilk mankenlerinden biridir 1987'de mankenliğe başlamış ve hala sürdürmektedir. Birçok dizi ve 20'den fazla sinema ...

Atilla Ilhanın Hayatı Ve Eserleri

Attilâ İlhan (15 Haziran 1925 - 11 Ekim 2005), Türk şair, romancı, deneme yazarı, gazeteci, senarist ve eleştirmen. Aydın çalışmalarıyla Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları olmuştur.

Atilla Engin

Atilla Engin (d. 1946, Kayseri), Türk davulcu, perküsyon ustası, besteci aranjör, büyük orkestra şefi, jazz/fusion yorumcusu ve jazz konservatuarı hocası.

Hatırla

''Hatırla'', Yaşar'ın 12 Mayıs 2005 tarihli son kez Topkapı Müzik'ten çıkan beşinci albümüdür.