Atomculuk

Atomculuk Okulu, maddeci filozoflar Empedokles ve Anaxagoras'ın ardından Leukippos ve onun öğrencisi Demokritos tarafından benzer bir materyalizm doğrultusunda oluşturdukları ve geliştirdikleri atom düşüncesiyle anılan felsefe okulu. Atomcu okul bir yandan Parmanides'ın monist yaklaşımına öte yandan Anaxagoras'ın çoğulcu yaklaşımına bir tür tepki olarak gelişmiştir; özellikle de birincisine karşı.Demokritos yalnızca varolanları değil ruhu da atomlardan oluşan bir şey olarak düşünerek materyalizm

] Atomculuk Okulu, maddeci filozoflar Empedokles ve Anaxagoras`ın ardından Leukippos ve onun öğrencisi Demokritos tarafın benzer bir materyalizm doğrultusunda meydana gelmiş ve onların geliştirdikleri atom düşüncesiyle anılan felsefe okulu.

Atomcu okul bir yandan Parmanides`ın monist yaklaşımına öte yandan Anaxagoras`ın çoğulcu yaklaşımına bir tür tepki olarak gelişmiştir; özellikle de birincisine karşı.Demokritos yalnızca varolanları değil ruhu da atomlardan oluşan bir şey olarak düşünerek materyalizmi ileri noktalara taşımış, felsefe tarihinde materyalizm eğilimi için en güçlü başlangıç noktalarından birini meydana getirmiştir.

Atomcu okula göre evren bileşik cisimlerden oluşur, bunlarsa maddenin en küçük ve bölünemez parçası olarak kabul edilen atomlardan meydana gelir. Başka bir açıdan bu okul, evrendeki her şeyin boşluk içindeki hareketleri sonucu meydana geldiğini, dolayısıyla evrende mutlak anlamda bir nedenselliğin varolduğunu, insan ruhunun da daha incelmiş atomların hareketinden oluştuğu, hatta bir yerde tanrıralın bile maddesel olduklarını öne sürer. Atomculuk, materyalizmin bir bicimi olarak daha sonra Epiküros ve Lukre­tius tarafından savunulacak ve uzun bir dönem etkisi kaybedecektir. Onun 17. yüzyılda bilimsel çalışmalar ve teoriler içinde yeniden canlandığını görüyoruz.

Kaynak

  • ``Materyalizmin Tarihi ve Günümüzdeki Anlamının Eleştirisi``, F.A.Lange.


Sokrates öncesi filozoflar

Şablon:Felsefe portalı

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Atomculuk

Evrenin, bölünmez parçaların kümelenmesinden oluştuğunu ileri süren öğreti.

Atomculuk

Türkçe Atomculuk kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. atomism

Atomculuk

evrenin, bölünmez parçaların kümelenmesinden oluştuğunu ileri süren öğreti.

Atomculuk

Türkçe Atomculuk kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Atomistik

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.