avlu

Avlu, yapıların orta kısmında bulunan, tercihe göre üstü açık ya da kapalı olan geniş bölümdür. Mimarlıkta atriyum olarak da adlandırılır.

AVLU (türkçe) anlamı
1. bir yapının ya da yapı grubunun ortasında kalan üstü açık
2. duvarla çevrili alan
3. havlu
hayat.
AVLU (türkçe) anlamı
4. Bir yapının veya yapı grubunun ortasında kalan üstü açık
5. duvarla çevrili alan
6. hayat (II):
O dar
7. o şekilsiz avluya bir masa
8. iki sandalye koydu.- M. ޞ. Esendal.
AVLU (türkçe) ingilizcesi
1. n. courtyard
2. court
3. dooryard
4. forecourt
5. quad
6. quadrangle
7. yard
8. atrium
9. Garth
AVLU (türkçe) fransızcası
1. cour [la]
2. préau [le]
3. vestibule [le]
AVLU (türkçe) almancası
1. n. Hof
2. Innenhof
3. Vorhalle

Avlu hakkında detaylı bilgi

thumb|Avlulu yapı planı

Avlu, yapıların orta kısmında bulunan, tercihe göre üstü açık ya da kapalı olan geniş bölümdür. Mimarlıkta atriyum olarak da adlandırılır. Türk mimarisinde avlular genelde üstü açık şekilde bırakılır. Eve giriş kapısı avluya açılır. Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu`da görülen avlu geleneği genellikle önemli kişilerin evlerinde görülür. Birçok avluda süs havuzu bulunur. Avlular çocukların oyunlar oynadığı, yaz günlerinde yemeklerin yendiği, eğlencelerin düzenlediği yerlerdir. Törenler avluda düzenlenir, dini bayramlarda kurban, avluda kesilir. Avrupa mimarlığında avluların üzerinin cam ile kapatıldığı da olur.

Avlu (atriyum) terimi sadece ev için değil, fabrika ve alışveriş merkezlerindeki orta boşluklar için de kullanılır. Bu tür alanlarda merdivenler, asansörler, ana giriş kapısı avluya açılır.

thumb|left|Avlulu yapı thumb|right|Bir alışveriş merkezinin atriyumuBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki avlu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Lanetli Avlu

Lanetli Avlu, İvo Andriç`in yazdığı bir roman ve tiyatro oyunudur. Kitaptaki olaylar, İstanbul`un bir hapishanesinde geçer.

Yedi Avlu

7 Avlu yönetmeni ve senaristi Semir Aslanyürek olan 2009 yapımı Türk filmi. Antakya'da çekilen film 29.Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde ve 4. Bursa İpek Yolu Film Festivali'nde gösterilmiştir.

Harem

Harem Osmanlı sarayında, padişahın annesinin nezâretinde, sarayın hanım, çocuk ve hizmetçilerinin kaldığı bölüm.

Quad

İngiliz tasarımcı Peter James Walker tarafından kurulmuş ünlü bir İngiliz firmasıdır. Müzik dinlemeye başladığı yıllarda kullanılan cihazların yetersizliğini farkederek çok genç yaşlarda amplifikatör üretimine başlar.