Avni Akyol

Avni Akyol, (d. 1931 Düzce - ö. 30 Eylül 1999 Bolu) eğitimci, siyasetçi, Kültür Bakanı, Milli Eğitim Bakanı.

Avni Akyol

Avni Akyol, (d. 1931 Düzce - ö. 30 Eylül 1999 Bolu) eğitimci, siyasetçi, Kültür Bakanı, Milli Eğitim Bakanı.

1977 yılında yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi`nden (AP) Bolu milletvekili oldu. Ardından kurulan II.MC.Hükümeti`nde Kültür Bakanlığı yaptı. 1983 yılında 12 Eylül 1980 darbesinden sonra kurulan bir parti olan ANAP`a üye oldu. 30 Mart 1989`da II. Özal Hükümeti`nde yapılan revizyon sonucu Hasan Celal Güzel`in yerine Milli Eğitim Bakanı oldu ve bu görevi 3 hükümette de devam ettirdi. (II. Özal Hükümeti, I. Akbulut Hükümeti, I. Yılmaz Hükümeti).

Farklı yeniliklere imza atılan Avni Akyol döneminde, lacivert önlükler yerine mavi önlükler fikri ortaya atılmıştır ve gerçekleştirilmiştir. Akyol doğduğu ilçe olan Düzce`nin il olabilmesi için çok çalışmıştır.

18 Nisan 1995`da Bolu milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi`ne girdi ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 28 Şubat süreci sonrası ANAP - DSP - DTP Koalisyonu ile oluşturulan ANASOL-D Hükümeti`nin 8 yıllık zorunlu eğitim kararını hemen uygulamaya sokması için çaba gösterdi. 18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra Bolu`dan meclise girdi. 30 Eylül 1999`da bir cenaze için gittiği Bolu`da kaldığı bir otelde kalp krizi geçirerek öldü.

Eğitimi ve çalışmalar



Avni Akyol, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü`nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi`ne bağlı Eğitim İdaresi ve Planlaması`nda master yaptı.

Daha sonra ABD`de Southestern Üniversitesi`nde doktora yapan Avni Akyol, Yönetim, Planlama, Eğitim - YÖK ve Atatürk Kültür Milli Komitesi üyeliklerinde bulundu.

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Hasan Celal Güzel | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı| yıllar= 30 Mart 1989 - 20 Kasım 1991| sonra= Köksal Toptan sıra kutusu| önce = Rıfkı Danışman | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanı | yıllar= 21 Temmuz 1977 - 5 Ocak 1978| sonra= Ahmet Taner Kışlalı

bitiş kutusu

T.C. Milli Eğitim Bakanları TC 41. Hükümet TC 46. Hükümet TC 47. Hükümet TC 48. Hükümet



Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar