--}}

Avrupa Bayanlar Voleybol Çalenç Kupası 2007-2008 Sezonu

Avrupa Bayanlar Voleybol Çalenç Kupası, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından ilk defa bu yıl düzenleniyor. Geçen yıla kadar “Top Teams” adıyla düzenlenen Avrupa`nın iki numaralı kupası kaldırıldı ve geçen yıla kadar Avrupa`nın üç numaralı kupası olan “CEV Kupası” (veya Konfederasyon Kupası) iki numaralı kupa oldu. Bu yıldan başlayarak üç numaralı kupa ise Çalenç Kupası (Challenge Cup) adını aldı.

Statü

Avrupa Bayanlar Voleybol Çalenç Kupası`na ilk turda 30 takım katıldı. Bu takımlardan ülke puanlamasında ilk iki sırada bulunan İtalya`nın (Infoplus Minetti Imola) ve Rusya`nın (Kazanoçka) takımları maç yapmadan bir üst tura yükseldiler. Kalan 28 takım aralarında eşleştiler ve iki maçlı eleme sistemi uygulandı.

Bir takımın tur atlayabilmesi için set ve sayı averajına bakılmaksızın iki maçı da kazanması gerekiyor. Eğer her takım birer maç kazanırsa ikinci maçın son setinin hemen ardından “Altın Set” denilen ve 15. sayıda biten nihai set oynanıyor ve bu seti kazanan takım tur atlıyor.

İkinci turda tur atlayan 14 takım, turu maç yapmadan geçen İtalyan ve Rus takımı ve CEV Kupası ilk turunda elenen 15 takım (CEV Kupası`nda kupalardan çekilen Lüksemburg`un Volley 80 Petange takımının eşleştiği Beyaz Rusya`nın Kommunalnik Mogilev takımı maç yapmadan üst tura yükseldi) eşleşti. Üçüncü turda kalan 16 takım yeniden kendi aralarında eşleşti. Çeyrek finalde tur atlayan 8 takım aralarında eşleşti ve tur atlayan 4 takım “dörtlü final”e yükseldi. Dörtlü final maçları 15-16 Mart tarihlerinde Türkiye`nin Bursa kentinde yapıldı. İlk Avrupa Bayanlar Voleybol Çalenç Kupası`nı Türk takımı Vakıfbank Güneş Sigorta kazandı.

Birinci Tur Maçları

  • 1. Maçlar 24-25 Kasım 2007
  • 2. Maçlar 1-2 Aralık 2007


bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00
1. Takım   Sonuçlar   2. Takım
Hotel Cantur Las Palmas ESP ||align="center"| 3- 0 (25-13, 25-15, 25-20)
3 - 2 (25-12, 21-25, 23-25, 25-23, 15-5)||EST Viimsi Milstrand/EBS Tallinn
Kralovo Pole Brno CZE||align="center"|1 - 3 (19-25, 25-14, 15-25, 17-25)
0 - 3 (17-25, 9-25, 21-25) ||GRE Olimpiakos Pire
Kommunalnik Mogilev BLR||align="center"|3 - 0(25-5, 25-17, 25-20)
3- 0 (25-6, 25-11, 25-11) ||SCO TROON P & A
Betonut-NRK-Nyiregyhaza HUN||align="center"|1 - 3 (25-19, 11-25, 21-25, 21-25)
0 - 3 (18-25, 11-25, 18-25)|| TUR Vakıfbank Güneş Sigorta
Nova KBM Branik Maribor SLO||align="center"|3 -0 (25-16, 25-17, 25-17)
3- 0 (25-22, 25-17, 25-14) ||UKR Orbita Zaporozhye
Stiinta Bacau ROM||align="center"| 3 - 0 (25-15, 26-24, 25-22)
3- 0 (25-14, 25-19, 25-11)||CYP Anorthosis Famagusta
Teva Gödöllö HUN||align="center"| 0- 3 (17-25, 17-25, 23-25)
1-3 (16-25, 19-25, 25-20, 21-25) ||SUI Kanti Schaffhausen
Muszynianka Fakro Muszyna POL||align="center"|3 - 0 (25-17, 25-13, 25-12)
3 - 1 (25-8, 25-19, 25-16) ||MNE Luka Bar
Konecranes Hameenlinna FIN||align="center"| 0 - 3 (17-25, 20-25, 17-25)
0- 3 (17-25, 14-25, 19-25) ||SLO TPV Novo Mesto
AEL Limasol CYP||align="center"|3 - 2 (25-16, 18-25, 28-26, 24-26, 15-5)
3-2 (25-20, 25-18, 18-25, 18-25, 15-13) ||ALB Teuta Durres
OK Sibenik HR||align="center"| 0 - 3 (12-25, 15-25, 12-25)
0- 3 (14-25, 20-25, 10-25)||ROM Unic LPS Piatra-Neamt
Slavia Jar Computers Sofya BUL||align="center"| 3 -0 (26-24, 25-22, 27-25)
2- 3 (25-6, 22-25, 25-21, 20-25, 14-16))
Altın Set: 15-13 ||AUT Fabasoft Linz-Steg
Radnicki NIS Petrol Belgrad SRB||align="center"| 2 - 3 (25-20, 25-20, 23-25, 16-25, 13-15)
2 - 3 (23-25, 25-22, 11-25, 25-23, 9-15) ||GER Dresdner SC
Neman Grodno BLR||align="center"|0- 3 (20-25, 21-25, 15-25)
0- 3 (17-25, 21-25, 19-25)||FRA Bí©ziers VB


İkinci Tur Maçları

  • 1. Maçlar 15-16 Aralık 2007
  • 2. Maçlar 22-23 Aralık 2007


bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb
1. Takım   Sonuçlar   2. Takım
VDK Gent Dames BEL ||align="center"| 0- 3 (20-25, 15-25, 15-25)
0- 3 (17-25, 22-25, 13-25) ||TUR Vakıfbank Güneş Sigorta
Mladost Zagreb HR||align="center"|3 - 0 (25-23, 26-24, 25-23)
0- 3 (16-25, 22-25, 21-25))
Altın Set: 0-1 ||FRA Bí©ziers VB
Dinamo Bükreş ROM||align="center"|3 - 0(25-15, 25-22, 25-19)
1- 3 (31-29, 19-25, 25-27, 20-25)
Altın Set: 16 - 14||SUI Kanti Schaffhausen
DYO Karşıyaka TUR||align="center"| 3- 0 (25-16, 25-23, 25-23)
3- 0 (25-13, 25-13, 26-24)|| BUL Slavia Jar Computers Sofya
AEK Larnaka CYP||align="center"|0 - 3 (8-25, 8-25, 19-25)
0 - 3 (10-25, 12-25, 4-25) ||ESP Hotel Cantur Las Palmas
Panatinaikos Atina GRE||align="center"| 3- 0 (26-24, 25-20, 25-20)
3- 0 (25-17, 25, 18, 29-27)||SLO TPV Novo Mesto
Universidad de Burgos ESP||align="center"| 1-3 (18-25, 24-26, 25-23, 18-25)
0-3 (15-25, 23-25, 20-25) ||GER Dresdner SC
VFM Franches-Montagnes SUI||align="center"| 1- 3 (25-23, 17-25, 19-25, 12-25)
0-3 (22-25, 18-25, 18-25) ||ROM Stiinta Bacau
Ribeirense Pico POR||align="center"| 1- 3 (25-21, 19-25, 16-25, 15-25)
0- 3 (14-25, 21-25, 18-25) ||SLO Nova KBM Branik Maribor
PlantinaLonga Lichtenvoorde NED||align="center"|1- 3 (21-25, 22-25, 25-19, 22-25)
1 - 3 (23-25, 20-25, 25-20, 22-25) ||ROM Unic LPS Piatra-Neamt
Holte If DEN||align="center"| 0-3 (18-25, 16-25, 18-25)
0- 3 (9-25, 14-25, 13-25)||RUS Kazanoçka Kazan
Sparkasse Klagenfurt AUT||align="center"|0 - 3 (20-25, 23-25, 21-25)
0 - 3 (21-25, 13-25, 14-25) ||POL Muszynianka Fakro Muszyna
USSP Albi FRA||align="center"| 1-3 (14-25, 25-22, 20-25, 17-25)
0 - 3 (18-25, 16-25, 9-25) ||ITA Infoplus Minetti Imola
CS Madeira POR||align="center"| 0-3 (25-27, 14-25, 17-25)
0- 3 (17-25, 21-25, 17-25)||GRE Olimpiakos Pire
Rabıta Bakü AZE||align="center"|3 - 0 (25-23, 25-18, 25-16)
3 - 2 (25-22, 25-18, 26-28, 16-25, 15-8)||CYP AEL Limasol


Üçüncü Tur Maçları

  • 1. Maçlar 23-24 Ocak 2008
  • 2. Maçlar 30-31 Ocak 2008


bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00
1. Takım   Sonuçlar   2. Takım
Vakıfbank Güneş Sigorta TUR||align="center"|3 - 0 (25-16, 25-17, 25-13)
3 - 1 (22-25, 25-14, 25-15, 25-17)||FRA Bí©ziers VB
Dinamo Bükreş ROM||align="center"| 3 - 0 (25-16, 25-17, 25-8)
3-2 (22-25, 25-12, 18 -25, 25-16, 15-12) ||BLR Kommunalnik Mogilev
DYO Karşıyaka TUR||align="center"| 2-3 (19-25, 25-15, 20- 25, 27-25, 12-15)
1-3 (25-21, 12 -25, 22-25, 15-25)||ESP Hotel Cantur Las Palmas
Panatinaikos Atina GRE||align="center"| 1 - 3 (21-25, 25-20, 19-25, 18-25)
1- 3 (23 -25, 18-25, 26-24, 21-25) ||GER Dresdner SC
Stiinta Bacau ROM||align="center"| 3- 0 (30-28, 25-21, 25-16)
3-1 (25-18, 25-16, 19-25, 25-18) ||SLO Nova KBM Branik Maribor
Unic LPS Piatra-Neamt ROM||align="center"| 3-1 (25-23, 25-15, 19-25, 25-23)
2 - 3 (24-26, 26-24, 15 -25, 26-24, 11-15))
Altın Set: 15 - 10 ||RUS Kazanoçka Kazan
Muszynianka Fakro Muszyna POL||align="center"| 2-3 (18 -25, 22-25, 25-23, 25-17, 11-15)
0 - 3 (19-25, 9-25, 13-25||ITA Infoplus Minetti Imola
Olimpiakos Pire GRE||align="center"| 3-0 (25-15, 25-22, 25-10)
3- 0 (25-19, 25-17, 25-19) ||AZE Rabıta Bakü


Çeyrek Final Maçları

  • 1. Maçlar 13-14 Şubat 2008
  • 2. Maçlar 20-21 Şubat 2008


bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00
1. Takım   Sonuçlar   2. Takım
Vakıfbank Güneş Sigorta TUR||align="center"| 3 - 0 (25-22, 25-15, 25-11)
3 - 1 (15-25, 25-19, 25-9, 26-24)||ROM Dinamo Bükreş
Hotel Cantur Las Palmas ESP||align="center"| 3-0 (25-16, 25-18, 26-24)
2- 3 (20-25, 25-20, 25-22, 20-25, 6-15))
Altın Set: 7-15 ||GER Dresdner SC
Stiinta Bacau ROM ||align="center"| 3 - 0 (25-21, 25-22, 25-18)
2-3 (19-25, 26-24, 31-33, 25-21, 11- 15))
Altın Set: 15-12 ||ROM Unic LPS Piatra-Neamt
Infoplus Minetti Imola ITA||align="center"| 3 - 0 (25-22, 25-21, 25-17)
3- 0 (25-23, 25-10, 25-20)||GRE Olimpiakos Pire




Dörtlü Final

Round4-with third |RD1=Yarı Final |RD2=Final |Consol=Üçüncülük Maçı |15-03-2008 - Bursa|Bayrak|Türkiye Vakıfbank Güneş Sigorta|3 |Bayrak|Almanya Dresdner SC|0| 15-03-2008 - Bursa|Bayrak|Romanya Stiinta Bacau|1|Bayrak|İtalya Infoplus Minetti Imola|3 |16-03-2008 - Bursa|Bayrak|Türkiye Vakıfbank Güneş Sigorta|3|Bayrak|İtalya Infoplus Minetti Imola|2 |16-03-2008 - Bursa|Bayrak|Almanya Dresdner SC|3|Bayrak|Romanya Stiinta Bacau|1

Sıralama

col-begin col-2

bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#EEEE00
Sıra Takımlar
1. Türkiye Vakıfbank Güneş Sigorta
2. İtalya Infoplus Minetti Imola
3. Almanya Dresdner SC
4. Romanya Stiinta Bacau
col-2

2008 Çalenç Kupası Şampiyonu




Vakıfbank Güneş Sigorta
Takım Kadrosu
Deniz Hakyemez, Gözde Kırdar, Nihan Yeldan, Aysun Özbek, Annerys Vargas Valdez, Arzu Göllü, Riikka Lehtonen, Olena Gasukha, Bahar Toksoy, Ceren Mengüç, Sylvia Roll, Duygu Bal.
Antrenör: Claudio Lopes Pinheiro.
col-end

Ödüller



En değerli oyuncu En skorer En iyiblok En iyismaçör En iyi manşet En iyiservis En iyipasör En iyilibero
Aysun Özbek Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center| Olena Gasukha Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center| Annerys Vargas Valdez Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center|Riikka Lehtonen Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center| Monica De Gennaro Infoplus Minetti IMOLA ||align=center| Manuela Leggeri Infoplus Minetti IMOLA ||align=center| Arzu Göllü Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center| Nihan Yeldan Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL


Linkler





Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.