Avrupa Fiziki özellikler

Avrupa kıtasının ortalama yükseltisi 330 m'dir. Türkiye'nin 1132 Asya'nın 1010, Afrika'nın 600 m ortalama yükseltiye sahip olduğu dikkate alınınca Avrupa'nın, alçak bir kıta olduğu ortaya çıkar. Kıtanın kenarlarında irili-ufaklı çok sayıda yarımada vardır.

Avrupa kıtasının ortalama yükseltisi 330 m'dir. Türkiye'nin 1132 Asya'nın 1010, Afrika'nın 600 m ortalama yükseltiye sahip olduğu dikkate alınınca Avrupa'nın, alçak bir kıta olduğu ortaya çıkar. Kıtanın kenarlarında irili-ufaklı çok sayıda yarımada vardır. Yarımadaların en büyükleri; İskandinav, İber, İtalya ve Balkan yarımadalarıdır. Kıtaya ait adaların başlıcalarıysa Atlas Okyanusundaki Britanya adaları ve İzlanda ile Akdeniz'deki Sicilya, Sardinya, Korsika, Malta, Balear adaları ve Girit'tir.

Okyanus ve denizlerin kara içerisinde çok fazla sokulmaları, ada ve yarımadaların çokluğu, iklimi olumlu yönde etkilemiştir. Avrupa çok dağınık bir kıta olmasına rağmen ılıman okyanus iklimi sayesinde, insan yaşamasına en elverişli bir kıtadır. İşte bu nedenle, bu kıtada gelişmiş bir Avrupa medeniyeti ortaya çıkmıştır. 10 milyon km²'lik bir alana sahip olan küçücük bir kıtada bugün 650 milyonu aşkın bir nüfus yaşamaktadır. Dünya nüfusunun % 10'una sahip olan Avrupa, dünya gelirinin % 40'ına sahiptir.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.