Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), uluslararası bir teşkilat olan Avrupa Konseyi'ne bağlı olarak 1959 yılında kurulmuş uluslararası bir mahkemedir. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve ek protokolleriyle güvence altına alınmış olan temel hakların çiğnenmesi durumunda bireylerin, birey gruplarının, tüzel kişiliklerin ve diğer devletlerin, belirli usulî kurallar dahilinde başvurabileceği bir yargı merciidir.

" target="_blank"> Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi]Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, uluslararası bir teşkilat olan Avrupa Konseyi`ne bağlı olarak kurulmuş uluslararası bir mahkemedir. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmış olan temel hakların çiğnenmesi durumunda bireylerin, birey gruplarının, tüzel kişiliklerin ve diğer devletlerin, belirli usuli kurallar dahilinde başvurabileceği bir yargı merciidir. Avrupa Konseyi`ne üye olan ve aralarında Türkiye, Rusya, Sırbistan, Gürcistan ve Azerbaycan`ın da bulunduğu 46 Avrupa devleti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin yargı yetkisini tanımaktadır.

Avrupa Birliği`nin günümüzde Avrupa Konseyi`ne ait bayrağı kullanıyor olması çeşitli kafa karışıklıklarına yol açmakla birlikte, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Birliği`nin değil, hemen hemen tüm Avrupa devletlerinin üyesi olduğu ayrı bir uluslararası teşkilat olan Avrupa Konseyi`nin organıdır. Ancak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin içtihadı, Avrupa Birliği için de olmazsa olmaz asgari standartları oluşturmaktadır.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    meraba mehmet yertüm ben sizden avrupa insanhakları mahkemesinden isteğim kızım isveç vatandaşı ve ben 4 senedir göremiyorum konsolos bana vize vermiyor ve ne yapıyorsam olmuyor sizden yardım

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ilgili konular

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi