Ayşe Bint Ebu Bekir

İslam

İslam

Ayşe bint Ebu Bekir (Arapça: عائشة بنت أبي بكر; Osmanlıca: Aişe), İslam peygamberi Muhammed`in eşlerinden biri. Sünni inanışına göre ilk Halife olan Ebu Bekir`in kızıdır. Muhammed gibi Kureyş kabilesindendir. Sünniler tarafından "Müminlerin Annesi" (أم المؤمنين)lakabıyla anılır.

Ayşe, günümüze ulaşan bir çok hadisin kaynağı olarak kabul edilir. Sünni ve Şii bakış açılarına göre Ayşe`nin değerlendirilmesi farklıdır.

İlk Fitne ve Cemel Vakası

Halife Osman`ın, kendisinin yönetiminden hoşnut olmayan asilerce öldürülmesi İslam aleminde ``İlk Fitne`` olarak bilinen iç savaşı başlatmıştır. Osman`ın ölümünden sonra başa peygamberin kuzeni ve damadı Ali bin Ebu Talib geçmiştir.

Fitne olarak adlandırılan bu dönemde Ayşe, Talha ve Zübeyr isimli önemli şahsiyetlerle işbirliği yaparak Halife Ali ile savaşmıştır. Cemel Vakası olarak bilinen muharebeyi kaybeden Ayşe, Ali tarafından Medine`ye gönderilmiştir.

Ayrıca bakınızKaynakça

 • İngilizce Vikipedi


İslam-taslak

Aiša bint Ebu-Bekr Aisha

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ayşe Bint Ebu Bekir ilgili konular

 • Ayşe

  Ayşe sözcüğü ile aşağıdakilerden biri kastedilmiş olabilir:
 • Fatıma bint Muhammed

  İslam peygamberi Muhammed’in ilk eşi Hatice bint Hüveylid’den olan kızıdır. Muhammed’in soyu, Fatıma ve eşi Ali bin Ebu Talib’in çocu
 • Ehli Aba Hadisi

  Ehli Aba (Arapça: حديث الكساء) veya Ehli Kisa hadisi, İslam peygamberi Muhammed'in sırt
 • Aişe bint Ebu Bekir

  Aişe bint Ebu Bekir (sıklıkla sadece Aişe) veya Türkçeleştirilmiş hâliyle Ayşe (Arapça: عائشØé بنت أبي Ø
 • Esed bin Haşim

  Esed bin Haşim (Arapça: أسد بن هاشم), Haşim bin Abdimenaf'in oğlu, Ali bin Ebu Talib'in annesi olan Fatıma bint Esed'in babasıdır.
 • Esma bint Ebu Bekir

  Esma bint Ebu Bekir, (Arapça:أسماء بنت أبي بكر), İslam devletinin ilk yöneticisi ve Sünni İslam'ın ilk halifesi olan Ebu Bekir bin
 • Fatıma bint Esed

  Fatıma bint Esed (Arapça: فاطمة بنت أسد, Farsça: فاطمه دختر اسد), Esed bin Haşim’in kızı, Ebu Talib’in eşi, ilk imam
 • Zeydîlik

  Zeyd’îyye ya da Zeydîlik, (Arapça: الزيدية az-Zaydiyya, Batı'da Beşciler olarak da bilinir.) Zeyd bin Ali'nin tâkipçisi olan Şiâ mez