Aydın GünAydın Gün; Opera Sanatçısı, Rejisör, İstanbul ve Ankara Operası`nın kurucusu.

Carl Ebert`in asistanı olan Tenor Aydın Gün Türkiye`de operanın gelişmesine çok büyük katkıları olan değerli bir kültür sanat insanıdır. 19 Şubat 1957`de Ankara Devlet Operasında sahnelenen ve Van Gogh`un hayatı üzerine kurgulanan operanın rejisi Aydın Gün`e aitti.

Gün, operayı Ankara dışına taşımak ve İstanbul`da ikinci bir opera oluşturmak için çok çalıştı. Türk operasına daha başından beri damgasını vuran kişilerden biri olan Aydın Gün, yöneticiliğinin yanında birçok eserde başrolleri üstlenmiş ve eserler sahneye koymuştu. Aydın Gün bu birikimini İstanbul`a taşımış; İstanbul Belediyesi Şehir Operasını açmak için bütün hazırlıkları tamamlamıştı. 19 Mart 1960`ta Tepebaşı Tiyatrosunda "Tosca"`yı seslendirmek için perde açıldı. Dönemin Belediye Başkanı Kemal Aygün`ün de desteğiyle sanat hayatımıza kazandırılan İstanbul Operası, bu tarihten sonra birbirinden güzel eserleri sahnelemeye başlamıştı.

Aydın Gün, 1950`li yılların sonlarından itibaren opera klasiklerinden yaklaşık 40 yapıtın rejisini yaptı ve yurtdışında operalar sahneledi.

1951 yılında Rigoletto rejisiyle büyük başarı kazandı. Bunun üzerine devlet tarafından Viyana`ya gönderildi. 1957 yılında Klagenfurt Operası`nda Turandot ve Rigoletto`nun rejisörlüğünü üstlenmiştir. 1966 yılında Paris`te Giacomo Puccini`nin "La Funcuilla del West" operasını, 1972 yılında Nantes kentinde Giuseppe Verdi`nin "Aida" operasını sahneledi.

Aydın Gün, Devlet Operası Genel Müdürlüğü ve Uluslararası İstanbul Müzik Festivali`nin Sanat Yönetmenliği gibi görevlerde bulundu, Avrupa Konseyi Kültür Ödülünün yanı sıra 1988 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanıyla onurlandırıldı.

İKSV İstanbul Festivali`nin oluşumunda ve gelişiminde büyük katkıları olan ve bir dönem de CRR`nin Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlenen Gün, 1990`larda Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.`nde Kültür-Sanat Danışmanı olarak çalıştı, Yapı Kredi Sanat Festivali ve bankanın özel etkinlikleri çerçevesinde 1994-1997 döneminde gerçekleştirilen ikiyüzü aşkın başarılı uluslararası ve ulusal sahne performansının organizasyonunda çok etkin bir rol üstlendi. Aynı dönemde, Yapı Kredi`nin yayınladığı "Büyük Besteler Büyük Ustalar" CD`leri başta olmak üzere çeşitli müzik projelerinde değerli müzikçi merhum Bekir Sıtkı Sezgin`le eşgüdüm içinde çalışan Aydın Gün, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından gerçekleştirilen uluslararası resim sergilerinin projelendirilmesi sürecinde de değerli katkılar koymuştur.

İlki 1995 yılında gerçekleştirilen, Yapı Kredi`ye kültür-sanat organizasyonları alanında IPRA`dan altın madalya kazandıran ve bankanın 2000 yılında son verdiği Yapı Kredi Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması`nın fikir babası ve kurucusu olan Gün, 1990`ların sonunda, eşi Azra Gün ve oğlu, ressam Mehmet Gün`le Berlin`e yerleşti.

Aydın Gün, sahne sanatları ve resim başta olmak üzere kültürel ve sanatsal alandaki çalışmalarını Berlin`de sürdürmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Aydın Gün ilgili konular

 • Gün

  Gün, 24 saatten oluşan zaman birimi. Dünyanın kendi ekseni etrafında bir tam tur yapmasına karşılık gelir. Gece ve gündüzden oluşur.
 • 19 Ocak

  19 Ocak Gregorian takvimine göre yılın 19. günüdür. Sonraki sene için 346 gün var (Artık yıllarda 347).
 • 30 Mart

  30 Mart Gregorian Takvimine göre yılın 89. günüdür. Sonraki sene için 276 gün var (Artık yıllarda 277).
 • Bahadırzade Arabacı Ali Paşa

  Arabacı Ali Paşa II. Ahmet saltanatında, 19 Ağustos [1691] - 27 Mart 1692 tarihleri arasında altı ay yirmidokuz gün sadrazamlık yapmış Osman
 • Yeğen Mehmed Paşa

  Yeğen Mehmet Paşa I. Mahmut saltanatında, 19 Aralık 1737 - 22 Mart 1739 tarihleri arasında bir yıl üç ay dört gün sadrazamlık yapmış Osma
 • Acar Başkut

  Acar Başkut (d. 1935 Istanbul - ).
 • Azra Gün

  Azra Gün (d. 27 ocak 1929,İstanbul) Türk opera sanatçısı soprano.
 • Van Gogh (opera)

  Van Gogh, Nevit Kodallı tarafından 1956’da bestelenmiş 5 tablodan olusan bir operadır. Librettosunu Orhan Asena, Aydın Gün ve Bülent Sokullu