Aydın (il)

Aydın, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirminci şehri. 2013 itibarıyla 1.020.957 nüfusa sahiptir.

Aydın, Türkiye`nin Ege Bölgesi`nde bulunan, turizm ve tarım açısından gelişmiş il. Plaka kodu 09`dur.

CoğrafyaCoğrafi Konumu

İl orta ve batı kesiminde verimli ovalar, kuzeyinde Aydın Dağları, güneyinde Menteşe Dağları ile çevrili Büyük Menderes Havzası üzerinde 8007 km2 lik bir alan üzerine kuruludur. Doğuda Denizli, batıda Ege Denizi, kuzeyde İzmir ve Manisa, güneyde ise Muğla illeriyle komşudur. Akdeniz ikliminin hakim olduğu ilde yazlar sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer.

Aydın sınırları içinde büyük, küçük birçok akarsu mevcuttur. Büyük Menderes Nehri Ege BölgesiÂ’nin en uzun akarsuyudur. Toplam uzunluğu 435 km. il içindeki uzunluğu ise 170 km dir. Çine çayı, Akçay ve Dandalaş çaylarının sularını toplayarak Ege DeniziÂ’ne dökülür.

İlin en büyük gölü Bafa olup, Büyük Menderes, deltasının güneydoğusundadır. Diğer gölleri Samson ve Azap gölüdür.

İklim

Aydın`da Akdeniz İklimi görülür. Yıllık sıcaklık ortalaması 18° civarındadır.

Nüfus

2000 yılı Genel Nüfus Sayımı`na göre Aydın ilinin nüfusu 950.756`dir.

Tarihçe

Aydın, Traklar tarafından kurulmuş ve önceleri Tralles adı ile anılmıştır. Depremle yıkıldıktan sonra yeniden imar edilmiş,Traklar`dan sonra Spartalılar, Hititler, Frigler, İyonlar, Lidyalılar, Persler ve Romalılar zaman zaman yörede hakimiyetlerini kurarak kendi kültürlerini bölgeye taşımış ve yörenin gelişmesine öncü olmuşlardır.

1186 yılında Selçuklular`ın, 1300 yılında Aydınoğulları`nın eline geçen kentin adı Aydın Güzelhisar olmuştur. Bu ad Aydın şekline dönüşmüştür. 1426 da Osmanlılar`ın eline geçen Aydın bu günkü yerine kurulmuştur. 1923 yılında il olmuştur.

Aydın`lı ünlüler

Tarım

Aydın; incir, zeytin ve kestane üretiminde Türkiye`de ilk sırayı almaktadır. Ayrıca ilde pamuk, narenciye, karpuz, kavun, çilek ve çeşitli sebze-meyve üretimi gerçekleşmektedir.

Turizm

Aydın ilinde turizm Didim ve Kuşadası ilçelerinden gelişmiştir.

Kuşadası, sahilleri ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı; Didim, sahilleri, Milet antik kenti ve Apollon Tapınağı ile il ekonomisine büyük gelir sağlamaktadır.

EğitimAdnan Menderes Üniversitesi

Adnan Menderes Üniversitesi, 1992 yılında Aydın`da kuruldu. Üniversitenin Merkez Kampüsü Aydın il merkezinde olup birçok ilçe ve beldede fakülte ve yüksekokullar bulunmaktadır.

Yüksek Okullar

Aydın`da, Aydın il merkezi ve Nazilli`de olmak üzere 2 adet Polis Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Liseler

Aydın`ın Ortaklar kasabasında uzun yıllar öğretmen yetiştiren Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi bullundurmaktadır.1 kez Öss birincisi çıkarmış ve bir çok kez Öss`de önemli dereceler almıştır.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Aydın (il) ilgili konular

 • Il

  İl, merkezî yönetimin taşra birimlerinin en büyüğüne verilen isim. Merkezî yönetimin kendi taşra temsilcilerine yetki devretmesi anlamına
 • Aydın (il)

  Aydın, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirminci şehri. 2013 itibarıyla 1.020.957 nüfusa sahiptir.
 • Kırşehir (il)

  Kırşehir, Türkiye Cumhuriyeti'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. 1867 yılında bucak, 1869 yılında ilçe, 1870 yılında sancak ol
 • Menderes, İzmir

  Menderes, İzmir’in güneyinde yer alır. İl merkezine uzaklığı 20 km’dir.
 • Adnan Menderes Üniversitesi Atça Meslek Yüksekokulu

  Adnan Menderes Üniversitesi Atça Meslek Yüksekokulu Aydın ilinin Atça beldesinde Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı bir meslek yüksekokulud
 • Adnan Menderes, Balıkesir

  Adnan Menderes, Balıkesir ilinin Merkez ilçesinde bir mahalle. Balıkesir-Edremit, Edremit yolu kenarında yer almaktadır.
 • Adnan Menderes Stadyumu

  Adnan Menderes Stadyumu 15.000 kapasiteli, Aydın`ın en büyük, Ege Bölgesi'nin 4. büyük stadyumudur. Aydınspor 1923 tarafından kullanılmaktad
 • Adnan Menderes Üniversitesi Söke Meslek Yüksekokulu

  Adnan Menderes Üniversitesi Söke Meslek Yüksekokulu, Aydın ilinin Söke ilçesinde Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı bir meslek yüksekokulu
 • Menderes (anlam ayrımı)

  * Menderes: Bir akarsu yatağının, genellikle düzlüklerde çizdiği ve S harfine benzeyen kıvrım.;Coğrafya* Büyük Menderes nehri: Ege'de bir
Aydın (il)
Aydın (il)