--}}

Aydınlar, Erdemli

Rakım : 1300 metredir.

Rakım : 1300 metredir.

Uzaklık : Erdemli`ye 33 km. mesafededir.

Ulaşım : Ulaşım problemi yoktur. Günün her saatinde araç bulmak mümkündür. Ayrıca özel araçlarla da ulaşmak mümkündür.

Eğitim : İlköğretim okulu yoktur. Öğrenciler Sarıkaya ilköğretim okuluna taşınmaktadır.

Sağlık : Köyde bir adet sağlık ocağı vardır.

Nüfus : 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfus 325`tir. Yazlık nüfus 15000-20000 civarında olmaktadır. Kış mevsiminde köyde kalanların toplam nüfusu 150 civarındadır.

Hane sayısı : Köyde 3000 hane vardır.

Cami : Köyde toplam beş cami vardır.

Mahalleler : Aktepe, Esentepe ve Gedikağzı olmak üzere üç mahalleden oluşmuştur.

Yetiştirdiği ürünler : Elma ve kiraz en çok yetiştirilen üründür. Bunların yanı sıra şeftali, ceviz, erik, armut, ayva, buğday, arpa, nohut, domates ve salatalık yetiştirilen diğer ürünlerdendir.

Geçim kaynağı : Köyde çiftçilik ve hayvancılık gelişmiş durumdadır. Yaz sebzeciliği köy ekonomisine katkı sağlayan sektörlerden biridir. Seracılık gelişme yolundadır. Köy meyve yetiştiriciliği bakımından çevreye örnek olabilecek bir yapıya sahiptir. Halkın kışın geçim kaynaklarından biri de hayvancılıktır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği gelişmiştir.

Köy odası : Köyde bir adet muhtarlık odası vardır.

Tarihi eserler : Köyün çevresinde Roma ve Bizanslılar`dan kalma mezarlara, sinlere, lahitlere, mağaralara rastlanır. Eski cami karşısında bulunan Avgadı kalesinin harabeleri artık yok olmak üzeredir.

İçme suyu : Köyde içme suyu vardır.

Sulama suyu : Sulama suyu vardır ve köyün üzerinde sulama amaçlı gölet vardır. Sondaj çalışmaları devam etmektedir. Su ihtiyacının bir kısmı tankerlerle, bir kısmı da sarnıçlarla(yağmur suları) karşılanmaktadır.

İklim : Karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir. Geceleri serin geçer.

Köy hakkında genel bilgi : Erdemli halkının en büyük yaylası olan köy, yazın çok kalabalık ve neşeli, kışın ise çok sessiz bir yapıya sahiptir. Kuruluş tarihi bilinemeyen Aydınlar köyünün eski adı Avgadı`dır. Tarih içinde kadının av yeri olduğu için bu adı aldığı rivayet edilir.

Köyün en önemli bitki örtüsü çam cinsi ağaçlardır. Çevresi ardıç, katran(sedir), meşe en çok rastlanılan ağaçlardır. Yaz mevsiminde taze kekikleriyle meşhur bir yerimizdir. Aydınlar köyünün girişinde yer alan Kargagediği (bir rivayete göre kardan geçilemeyen anlamında Kargediği denilmekte) mevkii, dünyanın en zengin ve en yaşlı sedir(katran) ormanına sahiptir.

Erdemli belde ve köyleri belde-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.