--}}

Aydınoğlu Gazi Umur Bey

Aydınoğlu Gazi Umur Bey (ö. 1348), Aydınoğulları`nın kurucusu Mehmet Bey`in oğlu ve devletin hükümdarlığını da yapmış olan kişi. 13. yüzyılda Batı Anadolu`nun Türkler tarafından alınmasında Aydınoğulları`nın payı büyüktür. Aydınoğulları kuzeyde hakim olan Germiyanoğulları`nın sahasından gelmiş, Menderes vadisinden ilerleyip Küçük Menderes havzasında kendilerini göstermiş ve burada kurulmuşlardır. Aydınoğulları`nın kurucusu olan Mehmet Bey`in beş erkek bir de

Aydınoğlu Gazi Umur Bey (ö. 1348), Aydınoğulları`nın kurucusu Mehmet Bey`in oğlu ve devletin hükümdarlığını da yapmış olan kişi. 13. yüzyılda Batı Anadolu`nun Türkler tarafından alınmasında Aydınoğulları`nın payı büyüktür. Aydınoğulları kuzeyde hakim olan Germiyanoğulları`nın sahasından gelmiş, Menderes vadisinden ilerleyip Küçük Menderes havzasında kendilerini göstermiş ve burada kurulmuşlardır. Aydınoğulları`nın kurucusu olan Mehmet Bey`in beş erkek bir de kız evladı vardır. En büyük evladı Hızır, diğerleri sırasıyla Umur, İbrahim Bahadır, Süleyman ve İsa Beyler ile Hanzade Sultan`dır. Umur; ”işler, yükümlülükler, görevler” manasındadır. Umur Bey`in İslami lakabı; Bahaüddün`dir. “Dinin güzelliği” anlamına gelir. Umur Bey, Mehmet Bey`in ikinci çocuğu olup, 1309 yılında Leşkeri-eli`nde doğmuştur. Hayatı hakkında pek fazla bilgi olmayan Umur Bey dönemin en iyi hocalarından dersler almış ve henüz 12 yaşında iken silah kullanmaya başlamıştır. Umur Bey devrinin kişilerinin verdiği bilgilere göre uzun boylu, sağlam yapılı etkileyici bir görüşe sahip olan Umur Bey`in heybetli görünüşü vardır. Umur Bey`in Hindu Melek Hatun, Azize Melek Hatun, Gürci Melek Hatun adında üç kız çocuğu vardır. Umur Bey`in erkek evladının olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur.

Eski Türk geleneklerine göre henüz 18 yaşındayken İzmir valiliğine atanmıştır. Umur Bey, babasının ölümünden sonra diğer kardeşlerinin de onayıyla devletin başına geçmiştir. 16 yıl süren hanedanlığı boyunda devletin başkenti olan Birig`de sadece 3 gün oturabilmiş, bütün ömrü savaşlarda geçmiştir. Aydınoğulları Beyliği Umur Bey zamanında en parlak dönemini yaşamıştır.

Umur Bey`i diğer Türk beylerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de savaşta bizzat ordunun başında bulunup, diğer askerlerle birlikte en önde savaşmasıdır. Yine böyle bir durumda 1348 yılında İzmir kuşatması sırasında en önde kale surlarına tırmanırken atılan oklarla şehit olmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Aydınoğlu Gazi Umur Bey
Aydınoğlu Gazi Umur Bey