--}}

Aydemir Güler

Aydemir Güler (1961 İstanbul), TKP Genel Başkanı

Aydemir Güler (1961 İstanbul), TKP Genel Başkanı

Orta öğrenimini Saint Joseph Lisesi`nde, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü`nde tamamladı. 1986-1992 yılları İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yüksek lisansını da yine bu fakültede verdi.

1986 yılında başlayan teorik dergi olan Geleneka€˜te başından itibaren sürekli yazarlar arasında yer aldı. 1992`de kurulan Sosyalist Türkiye Partisi`nde (STP) kurucu, Siyasi Büro üyesi ve İstanbul İl Başkanı olarak görev yaptı. STP`nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasından sonra 1993`te kurulan Sosyalist İktidar Partisi`nde (SİP), kuruluştan kısa bir süre sonra genel başkanlık görevini üstlendi. SİP`in Türkiye Komünist Partisi (TKP) adını aldığı Olağanüstü Kongre`de yeniden genel başkan seçildi.

1999`da “Son Kriz:1990`lar Türkiye`sinde Toplumsal Dinamikler” ve 2001`de “Yolları Birleştirmek:Sosyalist Devrim ve Ulusal Sorun” başlıklarını taşıyan iki kitabı Gelenek yayınlarından çıktı. Başka arkadaşlarıyla birlikte makalelerinden oluşan “Asker Partisi Ne İstiyor?”, “Demokrasiye Aykırı Yazılar” başlıklı iki derleme kitap çalışması daha var. Çeşitli dergi ve gazetelerde araştırma ve makaleleri yayınlanan Güler, aylık Komünist gazetesinde de düzenli yazıyor.

Linklersiyasetçi-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.