Aydoğdu (Bulgarca : ''Искра'', ''İskra''), Bulgaristan'daki Silistre şehrinin Sitovo ilçesinde bulunan köydür.

Aydoğdu, Silistre

Aydoğdu (Bulgarca : Искра, İskra), Bulgaristan'daki Silistre şehrinin Sitovo ilçesinde bulunan köydür. == Coğrafya == Aydoğdu Bulgaristan'daki en büyük köylerden biridir. Aydoğdu Sitovo ilçesinin en büyük köyüdür. Aydoğdu'nun nüfusu 2011 yılı için 2.612'dir. Aydoğdu, başkent Sofya'nın 400 km doğusunda, Dobruca bölgesinde bulunan Silistre ilinin 30 km. yakınında bulunur. Köy verimli bir bitki örtüsüne sahiptir ve kayısısı ile ünlüdür. Arazi yaklaşık 33.000 dönüm bir alana sahiptir. İklimi ılımandır, yazları sıcak ve kışları soğuk geçer. Köyün arazisinde sazan, çipura ve yayın balığı avlanabilen birkaç gölet vardır. Köy etrafında av kuşlarının, tavşanların, tilkilerin çakalların ve başka hayvanların yaşadığı ormanlar vardır.

Tarih

Köyün Bulgarca olan adı İskra, Türkçede kıvılcım anlamına gelmektedir. Köy, 1950'li yıllarda dört köyün birleşmesiyle kurulmuştur. Bunlar Aydoğdu, Bezirgan, Dragalina ve Çehlari'dir.

Kültürel ve doğal zenginlikler

Köyde, 1962 yılında inşa edilmiş Stefan Karadja adında bir okul vardır. Köyde iki cami ve bir de kilise vardır. Osmanlı zamanından kalma üç adet çeşme vardır, küçük ve büyük baş hayvanlar bu çeşmelerden sulanır. Köyün sineması, sağlık ocağı, kreşi ve çim futbol sahası da vardır.

Düzenli etkinlikler

Köyde her yılın 26 Mayısında orman kenarına gidilip kutlamalar yapılır. At yarışları ve kültürel etkinlikler düzenlenir.

Görüntüler

Dosya:Iskra sinema.jpg|Köyde bulunan tiyatro/sinema salonu Dosya:Iskra kilise.jpg|Köydeki eski kilise Dosya:Iskra 24 May.jpg|24 Mayıs kutlamalarında düzenlenen at yarışları

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar