Azerbaycan Başbakanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'ndan sonra ülkenin en yüksek 2. siyasi makamıdır. Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Mevcut başbakan 4 Kasım 2003 tarihinden beri Artur Rasizade'dir.

Azerbaycan Başbakanı

Azerbaycan Başbakanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'ndan sonra ülkenin en yüksek 2. siyasi makamıdır. Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Mevcut başbakan 4 Kasım 2003 tarihinden beri Artur Rasizade'dir. == Azerbaycan hükümet başkanları listesi (1918-) == ===Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti (1918-1920)=== ====Başbakanlar==== * Fetali Han Hoyski (28 Mayıs 1918 - 14 Nisan 1919) * Nasib Yusifbeyli (14 Nisan 1919 - 1 Nisan 1920) ===Transkafkasya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti (1922–1936) ve Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (1936-1991)=== ====Halk Komiserleri Kurulu Başkanı==== * Neriman Nerimanov (Mayıs 1921 - Nisan 1922) * Gazanfer Musabekov (Nisan 1922 - Ekim 1928) * Dadaş Bunyadzade (Ekim 1928 - Şubat 1932) * Mir Cafer Bağırov (Şubat 1932 - Aralık 1933) * Huseyin Rahmanov (Aralık 1933 - Haziran 1937) * Teymur Guliyev (Haziran 1937 - 15 Mart 1946) ====Bakanlar Kurulu Başkanı==== * Teymur Guliyev (15 Mart 1946 - Nisan 1953) (1. kez) * Mir Cafer Bağırov (Nisan - 7 Temmuz 1953) * Teymur Guliyev (Temmuz 1953 - 1 Mart 1954) (2. kez) * Sadık Rahimov (1 Mart 1954 - 8 Temmuz 1958) * Veli Akhundov (8 Temmuz 1958 - 10 Temmuz 1959) * Mehmed İskenderov (10 Temmuz 1959 - 29 Aralık 1961) * Enver Alihanov (29 Aralık 1961 - 10 Nisan 1970) * Ali İbrahimov (10 Nisan 1970 - 22 Ocak 1981) * Hasan Seyidov (22 Ocak 1981 - 27 Ocak 1989) * Ayaz Mutallibov (27 Ocak 1989 - 25 Ocak 1990) * Hasan Hasanov (25 Ocak 1990 - 7 Şubat 1991) ===Azerbaycan Cumhuriyeti (1991-)

Başbakanlar

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar