Azerbaycan Komünist Partisi (1993)

Azerbaycan Komünist Partisi (Azərbaycan Kommunist Partiyası) Azerbaycan'da faaliyet gösteren siyasi partidir. 1993 yılında Ramiz Ahmadov (d.

Azerbaycan Komünist Partisi (1993)

Komünizm Azerbaycan Komünist Partisi (``AzÉ™rbaycan Kommunist Partiyası``) Azerbaycan`da faaliyet gösteren siyasi partidir. 1993 yılında Ramiz Ahmadov (d. 6 Mart 1939 - ö. 10 Eylül 2007) tarafından kurulmuş ve Adalet Bakanlığı`na 1994 yılında kayıt olmuştur. Parti kuruluşundan itibaren bölünmeler yaşamış ve her fraksiyon gerçek Azerbaycan Komünist Partisi`nin kendileri olduğunu ileri sürmüştür.

İdeolojiAKP Rusya Federasyonu Komünist Partisi ile yakın ilişkisini sürdürmüştür. Bununla birlikte Azerbaycan`ın bağımsızlığına karşı değildir. Ahmadov kendilerini Narimanovist olarak nitelendirmiş ve 1920`ler Azerbaycanının ılımlı milliyetçi ve solcu lideri olan ve "ulusal komünizmin" öncüsü olarak kabul edilen Nariman Narimanov`un ulusal, kültürel ve ekonomik düşüncelerine bağlı olduklarını söylemiştir.

AKP sıklıkla bölgedeki ABD politikalarını eleştirir. 2004 yılında ABD devlet bakanlığı ABD`nin Dağlık Karabağ ayrılıkçıları için yaptırım uygulamayı planlamadığını açıklaması üzerine Ahmadov Amerikalıların gizlice Ermeni çıkarlarına koruduğunu ve Washington`un çatışmayı durdurmakla ilgilenmediğini söyledi. Ayrıca büyük güçlerin Karabağ sorununu kendi çıkarları için kullandıklarını belirtti.

AKP Azerbaycan`ın Irak Savaşı`na katılmasına şiddetle karşı çıktı ve sıklıkla Filistin halkıyla, Küba`yla ve ayrıca "sosyalist Moldovya`yla" dayanışma çağrısı yaptı.

Liderler2000-2005 yılları arasında partinin kurucusu olan Ahmadov Azerbaycan parlamentosunun üyesiydi. Partinin başkan vekili Rustam Şahsuvarov`dur.

``Azerbaijan Hagigaty`` adlı bir dergi yayınlayan parti 60 bin üyesi olduğunu ileri sürmektedir.

10 Eylül 2007 tarihinde partinin lideri Ramiz Ahmadov uzun süren bir hastalığın sonucu olarak öldü. Cenazesi doğum yeri olan Quba`da defnedildi. Ahmadov`un ölümünden sonra parti içinde iki blok oluştu: Şahsuvarov`u destekleyenler ve Rauf Gurbanov`u destekleyenler. Sorunu çözmek için parti Eylül 2007`de bir kongre yapmıştır.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar