Azerbaycan Türkü

Azeriler, Azerbaycan Türkleri ya da Azeri Türkleri. Kafkasya ve İran platosu arasındaki geniş arazide yaşayan Türk halkıdır.

Azerbaycan Türkü hakkında detaylı bilgi

Azerbaycan Türkü ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Azeriler

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Batı Azerbaycan

Batı Azerbaycan Eyaleti (Farsça: استان آذربایجان غربی, okunuşu: Ostan-e Āzarbāijān-e Gharbī), İran'ın 31 eyaletinden birisidir. Ülkenin kuzeybatısında bulunan eyaletin, batısında Türkiye ve Irak, kuzeyinde Nahçıvan, doğusunda Doğu Azerbaycan ile Zencan bulunur.

Borçalı

Borçalı, Gürcistan`ın güneydoğu kesiminde, bugünkü Kvemo Kartli bölgesinde tarihsel bir yerin adıdır. Borçalıda Türkler binyıllardır yaşıyorlar.Türkler Borçalının ilk ve yerli halkıdır.Bununla ilgili birçok eski gürcü tarih eserleri de bilgi vermektedir.Orta çağlarda ...

Muhammed Hiyabani

Şeyh Muhammed Hiyabani (Fars: شیخ محمد خیابانی, Azerbaycan: Şeyx Məhəmməd Xiyabani; 1879, Hamene - 1920, Tebriz), Azerbaycan Türkü asıllı İranlı ilahiyatçı ve politikacı.

Servet Tazegül

Servet Tazegül (d. 26 Eylül 1988, Nürnberg), Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu Türk tekvandocudur. Kars'ın Basgedikler Köyü Almanya'ya göç eden Azerbaycan Türkü kökenli bir ailenin çocuğu olarak Nürnberg'de dünyaya geldi. 68 kiloda 2011 Dünya şampiyonu olmuştur. Ayrıca ...

Ganire Paşayeva

Ganire Paşayeva (d. 24 Mart 1975, Düz Kırıklı, Tovuz, Azerbaycan), Azerbaycan Millî Meclisi'nin 3. dönem milletvekili olan Azerbaycan Türkü hukukçu, hekim, gazeteci ve siyasetçidir.

Voghji, Şirak

Voğçi () (1991 yıla kadar - Оhçuoğlu, ) - Ermenistan`ın Şirak marzında (vilayeti) köy. Nüfusu — 579 kişi. Bölge merkezinden 16 km güney-batıdа, Arpaçay`ın (Ermenice ''Ahuryan'') sağ kıyısındadır.

Ali Ekber Tufan

Iğdır Milli Cumhuriyeti Başkanı

Saleh Sultansoy

Saleh Sultansoy (d. 1952 - Bakü, Azerbaycan) Azerbaycan Türkü bilim insanı ve eğitimci, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi.

Serdar Kılıç

Serdar Kılıç, motivasyon konuşmacısı, eğitmen ve doğa bilimci. Köken olarak Azerbaycan türkü olup karapapak boyundan gelmektedir.

Yunus Emre

Yunus Emre, Türk ozanı (Sarıköy, Sakarya yöresi, 1240?-Sarıköy, 1320) Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan ve Türk'ün İslam'a bakışını Türk dilinin tüm sadelik ve güzelliğiyle ortaya koyan Yunus Emre, sevgiyi felsefe haline getirmiş örnek bir insandır.

Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu ...

Türkçe'nin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri

TÜRKÇENİN LEHÇELERİ VE YAYILDIKLARI COĞRAFYA Burada, (biri dışında) tüm Türk topluluklarının kendi dillerini yani Türkçenin lehçelerini ve şivelerini anadil olarak konuştukları kabulu kesinlikle yanlış olmayacaktır. İkinci dil olarak ise, geçmişte veya günümüzde de ...

Melih Cevdet Anday

Melih Cevdet Anday (13 Mart 1915, İstanbul – 28 Kasım 2002, İstanbul), şair, tiyatro oyunu, roman, deneme, makale yazarıdır.

Eretna Beyliği

Eretna Beyliği (1327-1380) yada Eratnaoğulları, İlhanlıların Anadolu'da en mühim vârisi olmuştur. Devlet, 1327-1380 arasında 53 yıl sürdü. 1327-1335 arasındaki sekiz yılda Eretna Bey, İlhanlılar'ın Anadolu umumî valisi idi. 1335'te istiklâl kazandı. Fakat 1338-1343 arasında 5 ...