Azra Akın

``Azra Akın``, 8 Aralık 1981`de Hollanda`nın Almelo kentinde doğmuş, 2002 Türkiye güzeli seçilmiş ve ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışması`nda Dünya güzeli seçilmiş manken - model ve oyuncudur.

Azra Akın``, 8 Aralık 1981`de Hollanda`nın Almelo kentinde doğmuş, 2002 Türkiye güzeli seçilmiş ve ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışması`nda Dünya güzeli seçilmiş manken - model ve oyuncudur.

Uşaklı bir baba ve Afyon`un Emirdağ ilçesinden öğretmen bir anne olan Ayda hanımın Hollanda`da doğmuş ve iyi bir eğitim görmüş kızları Azra Akın, 1998 yılında Elite Model yarışması Türkiye ayağında birincilik kazanmıştır. Daha sonra 2002 yılında Star TV`nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Bu yarışma sonucu Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. İlk olarak Nijerya`da düzenlenmesi plananlanan yarışma, bu ülkedeki Amina Lawal adlı kadının evlenmeden çocuk sahibi olması ve bunun sonuncunda ölümle cezalandırılmasını protesto için birçok ülke tarafından boykot edilme tehlikesiyle karşılaşınca Londra`ya alınmıştır. Yarışma sonucunda Miss World unvanını 1932`de Keriman Halis`in ardından Türkiye`ye ikinci defa getiren kişi olmuştur. Bu unvan 1954`de bir Mısırlı güzele verilen dünya güzelliği ödülünden bu yana nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye gitmemişti.

Manken - modellik yapmaya devam eden Azra Akın, aynı zamanda reklamlarda ve TV dizilerinde oyunculuk da yapmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.