Bío-Bío Nehri

Bí­o-Bí­o Nehri, Şili `de 380 km uzunluğunda bir nehir.

Başkent Santiago`nun 500 km güneyindedir. Kaynakları Andlar`daki Icalma ve Galletue gölleridir.San Pedro de la Paz şehrinden geçerek Arauco körfezine akar.

Kaynağından, denize döküldüğü yere kadar kıyısında olan büyük şehirler şunlardır:

  • ``San Pedro de la Paz``
  • ``Concepción``
  • ``La Laja``
  • ``Nacimiento``
  • ``Santa Bárbara``


Tarihçe

Bí­o Bí­o 1544 yılında Juan Bautista Pastene tarafından keşfedilir. Nehir uzun süre, İspanyol egemenlik alanı ile Mapuche ve Pehuencheler`e ait bölgeler arasında sınır oluşturmuştur.

1647`de İspanyollar ve Mapucheler Bio Bio`nun sınır olarak kabul edildiği bir barış antlaşması imzalarlar. Ancak bu ispanyollar tarafından sürekli olarak ihlal edilmiş, böylelikle 1655`den itibaren yeniden Mapuche isyanları süre gelmiştir.

Ekonomi ve çevre

Bio Bio, burada düşünülen devasa bir baraj sistemine Pehuencheler`in gösterdiği direniş sonucu uluslararası bir üne ulaşmıştır.

Yetmişli yıllarının sonundan itibaren Şili enerji şirketi ENDESA 6 büyük baraj inşasını planlamıştır. İlk barajın inşası 1997`de Pangue`de tamamlanmıştır. Barajlar Pehuenche bölgelerini sular altında bırakmış ve balık kaynaklarına zarar vermiştir. Bio Bio alanında kalan tüm çevre barajların inşası ile radikal biçimde değişmiştir. 16 Eylül 2003`de Pehuencheler Şili hükümeti ile toprak kayıplarını tazmin eden bir antlaşma imzalamışlardır. İkinci baraj 2004`te Ralco`da tamamlanır.

Turizm

Denize döküldüğü yerin 22 km`lik kesiminde ``San Pedro de la Paz`` şehri bulunur. Lagünler ``Laguna Grande San Pedro`` ve ``Laguna Chica San Pedro`` yürüyüşçülere görkemli bir doğa sunar. Ayrıca nehir kano ve rafting sporcuları tarafından çok sevilir.

``Valle del Bio-Bio`` ve ``Valle Itata`` vadileri Şili`nin en güneydeki şarapçılık alanlarını oluşturur.

Göz At:Kaynak

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.