Bölge

Bölge, başta coğrafya ve onun alt dalı olan bölgesel coğrafya olmak üzere dünyayla ilgili bilimlerde ve astrofizikte kullanılan bir terim. Bölgeler bazı verilere göre (örneğin demografi) altbölgelere ayrılır. Astrofizikte bazı bölgeler açık yıldız kümesi gibi bilimsel olarak özelleşmiş terimler mevcuttur.

Bölge, başta coğrafya ve onun alt dalı olan bölgesel coğrafya olmak üzere dünyayla ilgili bilimlerde ve astrofizikte kullanılan bir terim. Bölgeler bazı verilere göre (örneğin demografi) altbölgelere ayrılır. Astrofizikte bazı bölgeler açık yıldız kümesi gibi bilimsel olarak özelleşmiş terimler mevcuttur. Coğrafyada, bölgeler fiziki özellikleri (Fiziki coğrafya), insanların etkilerinin özellikleri (Beşeri corğafya) ve insan ile çevrenin birlikte etkileri (Çevresel coğrafya) açısından geniş biçimde bölümlere ayrılabilir. Coğrafi bölgelerin sınırları genellikle kesin değildir, bunun istisnaları hukuk tarafından net bir şekilde tanımlanan ülkeler ve sınırları gibi bölgelerdir. Pek çok ülkede "bölge", bir idari birim adı olarak kullanılır.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Bölge

Region, site

Bölge

Türkçe Bölge kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. area, zone, region, district, division, section; belt, circumscription, climate, corner, department, latitude, phase, precinct, quarter, sector, sky, territory, tract, ward, parts

Bölge

sınırları, yönetimsel ya da ekonomik birliğe, toprak, iklim ve bitki özelliklerinin benzerliğine ya da üzerinde yaşayan insanların aynı soydan gelmiş olmalarına göre belirlenen toprak parçası, mıntıka.
vücut yüzeyinde sınırları belli herhangi bir bölüm, nahiye.

Bölge

Türkçe Bölge kelimesinin Fransızca karşılığı.
zone [la], région [la], contrée [la], district [le], territoire [le]

Bölge

Türkçe Bölge kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Bezirk, County, Gau, Gegend, Kreis, Örtlichkeit, Raum, Rayon, Region, Revier, Strich, Teilstrecke, Territorium, Trakt, Zone

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.