Büyük Britanya adası

Büyük Britanya ya da Britanya, İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya'nın bulunduğu Birleşik Krallığa bağlı ada. Büyük Britanya Adası, Britanya Adaları'nın en büyüğüdür.

Büyük Britanya adası

frame|right|Büyük Britanya

Büyük Britanya ya da Britanya, İrlanda Adası`nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya`nın bulunduğu Birleşik Krallığa bağlı ada. Adada bulunan ve 3 ülkeninde kullandığı tek futbol ligi Premier League`dir.

Adanın yüzölçümü 218.595 km² dir. İngiliz adaları içinde en büyüğüdür. Kuzey-güney doğrultusunda uzun bir ada olan Büyük Britanya`nın batı kesimi genellikle dağlıktır. Ancak yükseklikler fazla değildir. İskoçya`da Ben Nevis Tepesi 1.340 m, Galler`de Snowdown Tepesi 1.084 m`dir. Bütün ada hafif tepelerle düzlükler halinde uzayan çayır ve ağaçlıklarla kaplı yeşil bir ülkedir. İklim batıdan gelen okyanus etkisiyle yumuşak ve nemlidir. Batı kesimi daha çok yağış alır. Yıllık yağışlar 700-1.200 mm arasında değişir. Mevsimler arası sıcaklık farkı da çok azdır (Londra`da Ocak ayı ortalaması 5 °C, Temmuz ayı ortalaması 16,7 °C). Adanın en geniş yeri 130 km`yi geçmediği için ırmaklar kısadır. En önemli ırmaklar Thames, Trene, Severn`dir.

İlgili maddelerYerleşim-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar