Büyük Kiros

Büyük Kiros (Eski Persçe: Kuruš[1], modern Persçe: کوروش, Kourosh; M.Ö. 576 ya da 590 — M.Ö. Temmuz 529) ayrıca II. Kiros, Büyük Keyhüsrev ve Büyük Kuraş olarakta bilinen, Akamenid İmparatorluğu altında Pers İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk insan hakları bildirgesi olarak kabul edilen Kiros Silindiri'nin yaratıcısıdır. Anshan'daki Perslerin hükümdarı iken, Medes'i fethetmiş ve ayrık iki Pers devletini birleştirmiştir.

Büyük Kiros (Eski Persçe: Kuruš, modern Persçe: کوروش, Kourosh; M.Ö. 576 ya da 590 — M.Ö. Temmuz 529) ayrıca II. Kiros, Büyük Keyhüsrev ve Büyük Kuraş olarakta bilinir.

Pers İmparatorluklarından Akamanış Hanedanı'nı kuran kurucusu ve ilk kraldır.

Kiros güneybatı Asya'nın çoğunu ele geçirmişti. İlk insan hakları bildirgesi olarak kabul edilen Kiros Silindiri'nin yaratıcısıdır.

Anshan'daki Perslerin hükümdarı iken, Medes'i fethetmiş ve ayrık iki Pers devletini birleştirmiştir.

M.Ö. 559'da Medya) İmparatorluğu'nun bir bölgesi olan Anşan'ın yöneticisi olmuştu. M.Ö. 550 yıllarında Kral Astiages'i bozguna uğratip Medya Krallıgı'nı Pers İmparatorluğu'nun merkezi yaptı. M.Ö. 545 yılında Lidya Kralı Kroesus'u yenilgiye uğratarak Batı Anadolu'yu ele geçirdi. Buradaki Yunan şehir devletlerini de ele geçirdi. M.Ö. 539'da Babil kentini fethedip Filistin'i de içine alarak Orta Doğu'nun çoğunu hükümdarlıgına kattı. Orta Asya’daki bir savaşta öldü.

Ayrıca Bakınız


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Büyük Kiros
Büyük Kiros