Büyük Set Resifi

Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2,900 resif ve 900 adadan oluşan, 2,600 km genişliğe yayılmış 344,400 km² alanı ile dünyanın en büyük resif sistemidir. Resif kuzey doğu Avustralya'nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi'ndedir.

Büyük Set Resifi

thumb|200px|Mercan resifinden bir görüntü thumb|200px|Diken tacı

Jeoloji ve Coğrafya

Büyük Set Resifi, Avustralya`nın doğu kıylarını güneye doğru sıra dağlar şeklinde Yaklaşık 340.000 km²`lik bir alanı kaplamaktadır. Yani uzaydan bile görülebilir. Günümüzde The Great Barrier Reef Marine adında bir topluluk tarafından korunmaktadır. Küresel ısınma yüzünden tehlike altındadır. Greenpeace dev bir pankartı Eyfel Kulesi`ne asmıştır.

Ekoloji

Büyük Set Resifi,kendine özgü yaşam çeşitliliğine sahiptir. Mink balinası,Kambur balina ve mavi balina gibi birçok balina, ve bol miktarda dugong gibi soyu tehlikedeki birçok deniz memelisi, 6 çeşit deniz kaplumbağası ve birsürü balık, mercan, köpekbalığı, vatoz, denizanası...v.s , hepsi Büyük Set Resifi`nde kendiliğinden yetişmektedir.

Tehditler

Büyük Set Resifi, turizm açısından olduğu kadar, balıkçılık açısından da önemli bir yerdir. İzinsiz baıkçılık doğal yaşamı tehdit etmektedir. Mercanların da toplanması da mercna resifini tehdit eder. Az önce okuduğunuz gibi Küresel ısınmadan kaynaklanan fırtınalar mercan resifini tehdit eden bir diğer unsurdur. Diken tacı denilen bir tür 20 köşeli denizyıldızı da mercanları yiyerek resifi tahrip eder. En kötüsü bu hayvanların ikiye bölseniz iki ayrı hayvana dönüşecek bir yapıda olması, hızlı çoğalması ve tek doğal dümanlarının, soyu tükenmiş bir deniz salyangozu olmasıdır.

coğrafya-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar