--}}

Büyük Umutlar (roman)

Diğer anlamı|Büyük Umutlar (anlam ayrım) düzenle|Mart 2008

Charles Dickens`ın büyük yankı uyandıran kitabı Büyük Umutlar beyaz perdeye de aktarılmış dikkat çekici bir eserdir. Hikayenin kahramanı Philip adında bır gençtir.Fakir bir köyde ablasının yanında yaşamaktadır. En büyük arkadaşı ablasının eşi köyün demircisi Joe gargery dir.Pip in hayatı anne ve babasının mezarını ziyaret ettiği bir gece değişmeye başlar.Ormanda karşısına bir adam çıkar ve kendisine yiyecek getirmesini ister.Charles Dickens bu adamı korkunç heybetli ve çirkin bir adam olarak tasfir etmiştir.Bu adam bir süre sonra romanda tekrar meydana çıkacak ve bu kez Pip`in hayatını değiştirecektir.Bu adamın hapishaneden kaçan biri olduğu anlaşılmaktadır.Adam Pip`ten yiyecek birşeyler ister;Pip adamdan öylesine korkar ki onun bu isteğini reddedemez.Fakat geri döndüğü sırada orada başka bir yabancı adam daha görür.İlk adam ile kavga etmektedirler.Diğer adam kavgadan sonra kaybolur.Abel Magwitch;yani hapishaneden kaçan mahkum çok geçmeden yakalanır. Pip,bu hadiseyi çabucak unutur.
Bayan Havisham,evlatlığı Estella ile yaşayan yalnız bir kadındır.Pip`in ablasından Pip`i evine gondermesini ister.Bayan Havisham,nikah esnasında kocası olacak adam tarafından reddedilmiştir.Düğün gecesinin sabahında yenecek kahvaltı masadaki pasta ile birlikte yıllarca durur.Pip,Bayan Havisham`ı ziyaret ettiğinde,onun garip davranışlarına bir anlam veremez. Bayan Havisham Pip`ten,sık sık gelerek üvey kızı ilevakit geçirmeisini ister.Estella`nın soğuk ve kibirli tavırları Pip`i rahatsız etmektedir; fakat Estella`ya kızmasına rağmen,Pip,ona aşık olmuştur.Pip çok hırslı bir insan olduğundan birgün bu fakir hayatından kurtulacağınuı düşünür.Tam bu sırada Pip`e esrarengiz biri tarafından bir miras bırakılır.Pip bu mirasın bayan Havisham tarafından ona verildiğini düşünür.Pip Londra`da,Herber Pocket adında biriyle aynı odada yaşar.Avukatı bay Jaggers kendisine yardım edenin kim olduğunu söylemez. pip artık Londra da yaşayan bir centilmen olmuştur.Bu hayata öylesine kapılmıştır ki onu ziyarete gelen ablasının iyi yürekli kocasını aşağılar.Fakat Joe gittikten sonra pişmanlık duyar. Halbuki Joe fakir hayatında onun en büyük destekçisidir. Pip Londra da mirascısının bir zamanlar yardım ettiği kaçak mahkum olduğunu öğrenir.Hayatının düğümü çözülmeye başlar.Çocukluk aşkı Estella da evlenmiş hatta kocasını kaybetmiştir.Fakat bu olaylar silsilesinden kurtulup köyü ziyarete geldiği esnada Estella ile karşılaşır. Artık ayrılmaları için bir neden yoktur.

Pip`in sürükleyici hayatının anlatıldığı bu roman 19. yüzyılda İngiltere`deki maden köylerindeki yaşama ayna tutmaktadır.Köyün madencisi olan Joe Gargery`nin çok zor şartlar altında çalıştığı yine de çok fakir olduğu romanda yansıtılmıştır.Romanda köylü ile kentli arasındaki uçurum da farkettirilmiştir. Zira bayan Havisham`ın kibirli tavırları;Estella`nın sosyeteden biriyle evlenmeyi tercih etmesi zamanın toplum yapısını açıklamaya yetmektedir. Yazar para hırsı ve ayrımcılık üzerine kurulu toplum düzenine göndermelerde bulunur. Büyük Umutların yanı sıra “Vadim O kadar Yeşildi ki!” romanı Galler`deki madencilerin yaşamını anlatır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.