Büyük Vatanseverlik Savaşı

Büyük Vatanseverlik Savaşı (Rusça: Великая Отечественная война) Rusya ve diğer eski SSCB ülkelerinde kullanılan ve II. Dünya Savaşı sırasında 22 Haziran 1941 ile 9 Mayıs 1945 tarihleri arasında Nazi Almanyası ve diğer Mihver Devletleri ülkelerine karşı anavatan topraklarının savundukları savaşına verilen deyimdir.

Büyük Vatanseverlik Savaşı

|right|thumb|300px|2005 anı alanı,


Büyük Vatanseverlik Savaşı (RusçaВеликая Отечественная война) Rusya ve diğer eski SSCB ülkelerinde kullanılan ve 1941 ile 1945 yılları arasında Nazi Almanyası ve diğer Mihver Devletleri ülkelerine karşı anavatan topraklarının savunulması savaşına verilen deyimdir. Bu deyim SSCB toprakları dışındaki alanları kapsamaz. Bu cepheye Ön Batı Cephesi denir.

Bu deyim Miğfer devletlerinin Sovyet topraklarına girdiği 22 Haziran 1941 tarihinden başlar. Bundan başka Napolyon komutasındaki Fransız biriliklerinin 1812 yılında Rusya topraklarını işgaline karşı verilen savaşa da Vatanseverlik Savaşı denir.

Bu deyim ilk olarak Hitler emrindeki Alman birliklerinin Rusya topraklarını işgalinin ertesi günü Sovyet gazetesi ``Pravda`` nın sürmanşetten ``Sovyet Halkının Büyük Vatanseverlik Savaşı`` (Rusça: Великая Отечественная война cоветского народа) vermesi ile kullanıldı. Tecavüze karşı savaş deyimi Sovyetler birliğinden önce ABD ve Japonya tarafından kullanıldı. Sovyet medyasında bu savaş için ``Kutsal Savaş`` ya da ``Kutsal İnsanların Savaşı`` deyimleride kullanıldı.

Sovyet sözlüklerinde bu savaş Rus ve Alman halkları arasında değil iki farklı ideoloji arasında varsayılmıştır. Bu savaş Sovyetlerin faşizme karşı zaferi ile sonuçlandı.

Ayrıca bakınızKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar