Bağımsız Türkiye Partisi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), 25 Eylül 2001`de kurulmuş, Prof. Dr.Haydar Baş liderliğindeki siyasi parti. Çizgisi "dindar ulusalcılık" olarak nitelendirebilir.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), 25 Eylül 2001`de kurulmuş, Prof. Dr.Haydar Baş liderliğindeki siyasi parti. Çizgisi "dindar ulusalcılık" olarak nitelendirebilir.

Ekonomik tezleri olan Milli Ekonomi Modeli devletçi olarak nitelenebilir. Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne üyeliğine karşıdırlar. Mesaj Tv, Meltem Tv, Yenimesaj Gazetesi ve Meltem Koleji bu partiyle bağlantılı olan gruba aittir. Sorunları nasıl çözecegini bir kitap halinde açıklamıştır.ABDULKADİR AKSU:``HAYDAR BAŞ`IN (PROFESÖR) OLMADIĞI TESBİT EDİLDİ`` 20.09.2005İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş`ın, akademik kariyer kazanmadan "Prof. Dr." unvanını kullandığının tespit edildiğini bildirdi.

CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun`un, soru önergesini yanıtlayan Aksu, yapılan inceleme sonucunda, Haydar Baş`ın Türk Medeni Kanunu`nun hükümlerine göre kurulan vakıf ile derneklerde kurucu, yönetici ya da üye olarak görev aldığına dair herhangi bir bilgi elde edilemediğini belirtti.

Haydar Baş ile hareket ederken ayrılan bazı kişilerin, Baş`ı eleştiren bir kitap yayınlaması nedeniyle tehdit ve darp edildiklerine dair kayıtlarda bazı bilgilerin bulunduğunun anlaşıldığını ifade eden Aksu, olaya karışanlar hakkında açılan davanın devam ettiğini kaydetti.

İçişleri Bakanı Aksu, Baş`ın kullandığı "Prof. Dr." unvanını Azerbaycan Bakü Üniversitesi`nden para karşılığında aldığı şeklindeki iddialar üzerine yapılan inceleme sonucunda, Baş`ın akademik kariyer kazanmadan bu unvanı kullandığının tespit edildiğini bildirdi.

Konunun, YÖK Başkanlığı ve Cumhuriyet başsavcılığınca değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varıldığını belirten Aksu, "YÖK Başkanlığı`nca adı geçenin Prof. Dr. unvanını hakketmeden kullandığı, ancak memur olmaması nedeniyle hakkında herhangi bir yasal işlemin yapılamayacağı şeklinde görüş belirtilmiştir" dedi.

Aksu, Haydar Baş`ın ortağı olduğu şirketler hakkında Başbakanlık`ın onayı doğrultusunda inceleme yapıldığını ve tespit edilen mevzuata aykırılıklarla ilgili gerekli işlemlerin yerine getirildiğini kaydetti.

} }

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bağımsız Türkiye Partisi ilgili konular

Bağımsız Türkiye Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi