Bağırsak

Bağırsak, gastrointestinal kanalın mide ile anüs arasındaki kısmıdır ve insanlarda ve diğer memelilerde iki ana kısımdan oluşur: ince bağırsak ve kalın bağırsak.

Bağırsak, gastrointestinal kanalın mide ile anüs arasındaki kısmıdır ve insanlarda ve diğer memelilerde iki ana kısımdan oluşur: ince bağırsak ve kalın bağırsak.

İnsanlarda ince bağırsak üç kısma ayrılır:

İnsanlarda kalın bağırsak da üç kısma ayrılır:

Vücudun gıdadan besinlerin çıkarımı ve emiliminden sorumlu kısmı bağırsaktır. Mide'nin görevi büyük oranda gıda moleküllerinin besinlere parçalanmasıyken, bağırsak bu besinlerin kana girmesini sağlar. İnce bağırsak kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir ki bu besinlerin bağırsak duvarından difüzyonu ve böylece de emilimi için uygun olan yüzey alanını arttır. Bu mikroskopik kıvrımlara mikrovilli denir. Yetişkin bir insanın ince bağırsağı, ortalama olarak, yaklaşık yedi metre uzunluğundadır.

Kalın bağırsak veya kolon birkaç çeşit bakteriye ev sahipliği yapmaktadır; bunlar insan vücudunun kendi kendine yok edemeyeceği moleküllerle ilgilenirler. Bu bir simbiyoz örneğidir. Bu bakteriler aynı zamanda bağırsakta(ki) gas üretiminin de nedenidirler. Kalın bağırsak ince bağırsağa oranla daha kısadır ve su reabsorpsiyonu ile kuru dışkıyı üretir.

Bağırsak Hastalıkları

Bu konuda daha fazla bilgi için gastroenteroloji maddesine bakabilirsiniz.


Diğer sindirim sistemi hastalıklarıyla birlikte bağırsak hastalıklarına da bakan tıp dalı gastroenterolojidir. Gastroenterit, bağırsakların enflamasyonudur ve en yaygın bağırsak hastalığıdır. Ileüs, bağırsak tıkanıklığıdır. Apandisit, apandis enflamasyonu. Bu tedavi edilmediği zaman potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır; çoğu durumda apandisit cerrahi müdahaleye gerek duyar. Çölyak hastalığı kötü emilimin yaygın bir şeklidir. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit bağırsakları etkileyen otoimmün hastalıklardandır. Crohn hastalığı tüm gastrointestinal kanalı etkileyebileceği gibi, kolit sadece kalın bağırsağı etkiler.

Göz At

Diğer anlamları

Bağırsak

Intestine

Bağırsak

Türkçe Bağırsak kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. intestinal, enteric, pertaining to the intestine, gastral, of the stomach (Medicine) n. intestines, bowels, intestine, bowel, gut, enteron pref. ileo

Bağırsak

sindirim aygıtının mideden anüse kadar olan, incebağırsak ve kalınbağırsaktan oluşan bölümü, barsak.

Bağırsak

Türkçe Bağırsak kelimesinin Fransızca karşılığı.
intestin [le], tripe [la]

Bağırsak

Türkçe Bağırsak kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Darm, Eingeweide

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bağırsak
Bağırsak