Bağcılık

Bağcılık üzüm yetiştiriciliği ile ilgili her türlü kültürü içeren bilim dalı ve üzüm yetiştirme sanatıdır.ESKİ BAĞCILIK:Eski bağcılık, yerli asma çubuklarının ve çeliklarinin doğrudan doğruya veya köklendirildikten sonra dikilmesi suretiyle yapılan bağcılıktır.YENİ "MODERN" BAĞCILIK:Yeni bağcılık, özellikle Filoksera zararlısının bulunduğu bölge ve yörelerde, Amerikan asma anaçları üzerine yerli asmaların aşılanması suretiyle veya aşılanıp köklendirilerek elde edilen aşılı köklü fidanların dikil

Bağcılık üzüm yetiştiriciliği ile ilgili her türlü kültürü içeren bilim dalı ve üzüm yetiştirme sanatıdır.

ESKİ BAĞCILIK: Eski bağcılık, yerli asma çubuklarının ve çeliklarinin doğrudan doğruya veya köklendirildikten sonra dikilmesi suretiyle yapılan bağcılıktır.

YENİ "MODERN" BAĞCILIK: Yeni bağcılık, özellikle Filoksera zararlısının bulunduğu bölge ve yörelerde, Amerikan asma anaçları üzerine yerli asmaların aşılanması suretiyle veya aşılanıp köklendirilerek elde edilen aşılı köklü fidanların dikilmesiyle yapılan bağcılıktır.

AMPELOGRAFİ: Ampelografi, asmaların tanımını, belirlenmesini ve sınıflandırılmasını içeren asma çeşit bilimidir.

BAĞ: Bağ, üzüm kütüklerinin (omcaların, asmaların) çeşitli dikim sistemlerine göre , dikili bulunduğu toprak parçasıdır.

ASMA "OMCA": Asma-Omca, mahsüle yatmış üzüm bitkisidir.

YABANİ ASMA: Yabani asma, Vitis vinifera L. sap. silvestris alt türüne giren ve genellikle iki evcikli olan üzüm bitkisidir.

KÜLTÜR ASMASI: Kültür asması Vitis vinifera Sap. sativa alt türüne giren ve kültürü yapılan, genellikle erdişi çicekli olan yerli üzüm bitkisidir.

ÜZÜM: Üzüm, asmanın, şekerce zengin olan, taze ve kuru halde yenen, şarap, şıra, sirke gibi çeşitli şekillerde işlenerek tüketilebilen ve salkım durumunda bulunan meyvesidir.

SOFRALIK ÜZÜM: Sofralık üzüm, çeşidine göre iri, kendine has aromalı, gösterişli, gevrek, etli, saklama ve taşımaya dayanıklı ve taze olarak tüketilmeye elverişli üzümlerdir.

KURUTMALIK ÜZÜM: Kurutmalık üzüm,açıkta, günüşte veya kapalı tesislerde kurutulmaya elverişli kuru maddece zengin çekirdekli veya çekirdeksiz üzüm çeşitleridir.

SARAPLIK ve ŞIRALIK ÜZÜM: Şaraplık ve şıralık üzüm, şarap ve şıra yapımına elverişli, sulu, ince kabuklu, sofralık ve kurutmalık olarak pek kullanılmayan, kendine has aroması ve bukesi bulunan üzüm çeşitleridir.

OLGUNLUK: Olgunluk, üzüm meyvesinin gelişerek kendine has hasat ve tüketim özelliğine ulaşması durumudur. (Kabuk rengi, tane eti sertliği, tane sapının rengi ve mukavemeti, tanenin şeker ve asit miktarı ile oranları üzüm tanesinin olgunluğunu belirleyen esas faktörlerdir.)

OLGUNLUK İNDİSİ: Olgunluk indisi, üzüm olgunluğunun saptanmasında kullanılan kuru madde/asit veya şeker/asit oranı ile ortaya çıkan değerdir.

Diğer anlamları

bağcılık

Türkçe bağcılık kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. vinegrowing, viticulture, cultivation of grapevines

bağcılık

bağ yetiştirme ve ürününü alma işi.

bağcılık

Türkçe bağcılık kelimesinin Fransızca karşılığı.
viticulture [la]

bağcılık

Türkçe bağcılık kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Weinbau

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bağcılık
bağcılık