Ba��Kent ��Niversitesi

Kaunos Antik Kenti

Ortaca-Dalyan boğazının öbür yakasında bulunan kent bir mitosa göre Miletos'un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya-Likya sınırında kurulmuştur. Antik Çağda bir liman kenti olan Kaunos günümüzde kıyıdan hayli içeride kalmıştır. Kente giriş...

Barye

Milwaukee

Milwaukee, ABD'nin en büyük 22. şehri ve Wisconsin eyâletinin en büyük şehridir. Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alan Milwaukee sehri sinirlari icinde (2010 Nufus Sayimi itibariyle) 594,833 kişi yasamaktadir; ama sehir ve etrafinda bulunan sehir...

Misenum

Misenum, Güney İtalya'nın Campania bölgesinde bulunan antik liman kenti. Napoli Körfezi'nin Güneybatısı'nda bulunan kentin yerinde günümüzde Miseno kenti bulunmaktadır.

Motala

Motala, İsveç'in güneyinde bulunan bir kenttir. Kent, Göller Yöresi'nde, Vättern Gölü kıyısında yer almaktadır.

Indianapolis, Indiana

Indianapolis ABD'nin Indiana eyaletinin 829.718 nüfusa sahip en büyük şehri. Indianapolis Indiana eyaletinin başkenti ve Marion kontluk (county) idare merkezidir.

Cincinnati

Cincinnati, [sınsıˈnætı] ABD'deki Ohio Eyâleti'nin çok önemli ticaret ve iş merkezlerinden biridir. Batı'nın kraliçesi diye de anılan kent, Hamilton County'nin (Ohio) başkentidir.

Mbeya

Mbeya, Tanzanya'da bir şehirdir. Kent, Tanzanya'nın güneybatısında, Zambiya ve Malavi sınırına yakın, dağlık bir arazi üzerine kurulmuştur.

Mayapán

Mayapán (Yukatek Mayacası Màayapáan), Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir Maya kentidir. Mérida’nın 40 km.

Denver

Denver, ABD'nin Kolorado eyâletinin başkenti ve en büyük kentidir. 1858 yılının Kasım ayında kurulan kent, adını Kansas Bölgesi Valisi Birleşik Amerikalı siyâsetçi, asker ve avukat James W.