Babadağ (dağ)

dağ

Dağ, çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine verilen addır. Türkçe kökeni Çince'deki "tai" sözcüğüne dayanan sözcük "tağ" olarak Türkçe'ye girmiş zamanla da bugün kullanılan halini almıştır. "Dağlık" sıfatı, dağlarla ilişkili ve...

Uludağ (dağ)

Uludağ, Olimpos Dağı olarak da bilinir. Bursa ili sınırları içinde, 2543 m yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ.Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu dağdan CEBELİ RUHBAN diye söz eder. Ayrıca halk arasında KEŞİŞ dağı olar...

Jungfrau (dağ)

Jungfrau (Anlam: "Bakire"), İsviçre'nin en tanınmış dağlarından biri. Deniz seviyesinden 4.158 m yüksekliği ile Bern Alpleri'nin en yüksek 3. dağı olup, Eiger ve Mönch ile beraber bir üçlü grup oluşturur.

Karadağ (dağ)

Karacabey ilçesinin kuzeybatısı'nda yer alan Karadağ Bandırma'ya doğru uzanır. Marmara denizi ile Karacabey ovasını birbirinden ayırır.Her tarafı ormanlarla kaplı bir dizi dağdır.

Munzur (dağ)

Munzur Dağları yahut Mercan sıradağları, Yukarı Fırat bölgesinde, Doğu Anadolu bölgesinin batısında yer alır. Torosların uzantısı olup kalkerli, dişli kütledir.

Demirkazık (dağ)

Demirkazık, Niğde`de Aladağlar bölgesinde yer alan, 3756 metre yüksekliğindeki dağdır. Uzun süre Aladağların en yüksek dağı olarak bilinmesine karşın yapılan araştıma ile en yüksek dağın Kızılkaya olduğu tespit edilmiştir.

Dağ (anlam ayrımı)

Dağ, çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine verilen ad.