babaeski

Kırklareli iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 837 kilometrekare, nüfusu 47.025 dir. Kırklarelinin güneyinde bulunan ilçenin yüzeyi hafif meyilli sırtlardan ve geniş düzlüklerden ibarettir. İlçenin başlıca gelir kayaklarını tahıl, kavun...

Babaeski

Kırklareli iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 837 kilometrekare, nüfusu 47.025 dir. Kırklarelinin güneyinde bulunan ilçenin yüzeyi hafif meyilli sırtlardan ve geniş düzlüklerden ibarettir. İlçenin başlıca gelir kayaklarını tahıl, kavun karpuz, patates ürünleri meydana getirir. Merkezi olan Babaeski kasabası, 11.692 nüfusludur. İstanbul - Edirne asfalt yolu üzerinde bulunmaktadır.

babaeski

Kırklareli iline bağlı ilçelerden biri.
ilçemiz biraz küçük olsada güzeldir.burdan fatih sultan mehmet istanbulu fet etmeye giderken bir yaşlı amca görmüş fatih sultan mehmet ona sormuş oda hep eskiş diye cevap verirmiş fatih sultan mehmette baba demiş eski baba olmuş sonra babaeski die adlandırılmış.burda birçok güzel yer bulunmaktadırmesala cedid ali paşa camii diğer adıylada büyük cami çok güzel bir yerdir dört yüzlü çeşme fatih camii ve fatih hamamı vardır.anlıyabileceğinizgibi küçük ama çok güzelbir yerdir.mimar sinan köprüsüde çok eski bir anıttır buda şirin ilçemizde vardır.babaeski ilçesi biraz az nüfuslu birde küçük bir yer olsada gelişmemiş ama gelişmek üzere olan bir yerdir.
babaeskinin birde yeniköy köyü vardır.180 hane kadar nufusa sahip fakat nedense haritada gözükmüyor. çok şirin ve hoş bir köydür deresi vardır içinde.barajı vardır ilköğretim okulu şkooperatifleri vardır.köy muhtarı saygı değer mustafa aşkın''dır.köyü için ulusal kanala dahi çıkıp sağlık ocağı isteğini duyurma çabası vermiştir.
babaeskinin ertuğral köyü de vardır haritalarda ertuğrul yada ertuğrulköyü yazan 420 nüfusu vardır. babaeskinin gelişmiş köylerindendir ilkokulu maalesef kapalıdır. tarımsal kalkınma kooperatifi vardır. pehlivanlarıyla meşhur 1 köydür kırkpınarda başpehlivan çıkarmış( ibrahim erdi ) 1 köydür ve diğer kategorilerdede başaltı büyükorta büyükboy gibi ( ibrahim gürler ,yunus gürler,ahmet topçu ve diğerleri ) 1.likler elde edilmiş olup minderdede türkiye 1. si( sebahattin topçu ) yetiştirmiş 1 köydür. ahmet topçu yıllarca meydan hakemliğide yapmıştır.
babaeskinin köyleri arasında futbola tutkunluğuylada bilinen 1 köydür. babaeskisporda 2 futbolcusu ( hamit denk,ercan kılıç ) top oynamıştır. türkiye 1. lig şimdiki adıyla süperlig de 1 futbolcusu ( onat çetin ) çeşitli takımlarda top oynamıştır. 1995 yılında ertuğral esenspor resmen kurulmuş olup 2007/2008 sezonunda kırklareli 2. amatör kümeden play off şampiyonu olarak 1. amatör kümeye yükselmiştir.
video linki ertuğral esenspor şampiyonluk kupası.

http://video.eksenim.mynet.com/ramcecan_39#
babaeskinin çavuşköy diye şirin bir köyü vardır köyde sulama amçlı bir gölet var muhtarı mehmet kahraman dır köyümüzün cavuskoy.biz adlı internet sitesi yayındadır köyümüzden hasan korkut milletvekilliği yapmıştır daha fazla bilgi için siteye bakabilirsiniz .

İlgili konuları ara

Yanıtlar