Bahçeşehir, Büyükçekmece

Bahçeşehir namı diyar Şehr-i Bahçe ya da Süper Kent, Küçükçekmece Gölü'nün kuzeybatısında yer alan TOKİ tarafından toplu konut projeleri çerçevesinde yapılaşmaya açıldığı son 15 yıl içinde planlı bir şekilde büyüyerek örnek bir uydu kent halini alan, kendi belediyesi olan ve toplu yapılaşması hızla devam eden bir İstanbul semtidir. Türkiye'nin ilk uydukentidir.

Bahçeşehir, Büyükçekmece

thumb|300px Bahçeşehir, Küçükçekmece Gölü`nün kuzeybatısında yer alan TOKİ tarafından toplu konut projeleri çerçevesinde yapılaşmaya açıldığı son 15 yıl içinde planlı bir şekilde büyüyerek örnek bir uydu kent halini alan, kendi belediyesi olan ve toplu yapılaşması hızla devam eden bir İstanbul semtidir.

Bahçeşehir Belde Belediyesi, İstanbul ili Büyükçekmece ilçesi sınırları içerisinde, Bahçeşehir toplu konut alanında, Boğazköy yerleşim birimi ve Hoşdere Köyü`nü de içerisine alan yaklaşık 2500 hektar alan dahilinde büyüyen nüfusa sahip bir beldedir.

Bahçeşehir toplu konut alanı, İstanbul şehir merkezinin 25 kilometre batısında yer almakta ve TEM Otoyolu ile İstanbul`un her semtine kesintisiz yollar ile bağlanmaktadır. Türkiye`yi Avrupa`ya bağlayan İstanbul - Edirne demiryolunun yaklaşık 3 kilometrelik kısmı bu alanın içinden geçmekte, Ispartakule tren istasyonu burada bulunmaktadır.

Bahçeşehir projesi 4.703.000 m²`lik alan içersinde, toplam 15.400 konutun oluşacağı bir uydu kent projesi olarak planlanmıştır. Bahçeşehir`de kişi başına 12 m² yeşil alan düşmekte ve ağaçlandırmanın devamlılığını sağlamak için de 40.000 m²`lik bir alan fidanlık olarak kullanılmaktadır.

Yeşil alanların sulanmasına kaynak sağlamak amacı ile atık su arıtma tesisi kurulmuştur, tesisin ana amacı hem çevre kirliliğini önlemek hemde yeşil alanların sulanmasına yardımcı olmaktır.

Türkiye`nin ilk ve en büyük yapay göleti, 300.000 m²`lik yeniden yapılanma alanı bu kompleks içinde yer almaktadır. 26.000 m²`lik göletin yer aldığı komplekste, çeşitli restoranlar, özel kulüpler, bar, disko, çay bahçesi, atlı spor ve golf kulübü gibi tesisler bulunmaktadır.

Bugüne kadar tamamlanmış ve faaliyete geçmiş 1 üniversite, 2 özel ilk-orta öğretim, 2 resmi ilköğretim okulu, 1 resmi lise, 2 özel lise, 2 sağlık merkezi (resmi-özel), karakol, amfitiyatro, PTT santralı, kültür eğlence ve alışveriş merkezleri kullanıcıların hizmetindedir.

Türkiye`nin en önemli, dünyanın sayılı uydu kent projelerinden biri olan Bahçeşehir projesi, 1996 yılında Birleşmiş Milletler HABİTAT II Konferası çerçevesinde, "Kurumsal Uygulamalar ve Projeler" ödülüne, 1997 yılında da Kanada`da "Yeni Kentsel Yerleşim Anlayışı" ödülüne layık görülmüştür.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar