Bahamalar

Kısaca: Bahamalar, tam adı Bahama Milletler Topluluğu, Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Amerika ülkeleri'nden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola'nın kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar'ın toplam yüz ölçümü 13939 km², nüfusu ise 330.000'dir (2009). ...devamı ☟

Bahamalar
Bahamalar

Bahamalar HaritasıBahamalar bayrağı
Bahamalar bayrağı
Bahamalar (İspanyolca’da bajamar “Sığ Deniz”), tam adı Bahama Milletler Topluluğu, Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke.

Amerika ülkeleri'nden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar'ın toplam yüz ölçümü 13939 km², nüfusu ise 261.000'dir (1991). Başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır.

Konum: Karayipler'de, Kuzey Atlas Okyanusunda adalar grubu, Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında, Küba ve Hispaniola`nın kuzeyinde yer alır. Coğrafi konumu: 24 15 Kuzey enlemi, 76 00 Batı boylamı Haritadaki konumu: Orta Amerika ve Karayipler Yüzölçümü: toplam: 13,940 km² kara: 10,070 km² su: 3,870 km² Sınırları: 0 km Sahil şeridi: 3,542 km İklim: İki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Stream Körfezi Akıntısı ile Atlas Okyanusu meltemlerinin etkisi altındadır. Kasırga mevsimi Temmuz ortalarından kasım ortalarına kadar sürer. Arazi yapısı: Bahamalar, güney ve batısındaki karalardan derin kanallarla ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Adaların kıyıları mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Atlas Okyanusu 0 m; en yüksek noktası: Alvernia dağı 63 m Doğal kaynakları: tuz, kereste, tarıma elverişli topraklar Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %1 otlaklar: %0 ormanlık arazi: %32 diğer: %67 (1993 verileri) Doğal afetler: Tropikal kasırgalar su baskınlarına neden olarak zarar vermektedir.

TarihçeBahamalar'ın konumu
Bahamalar'ın konumu
Bahamalar’ın ilk sakinleri Kristof Kolomb'un Lucayan adını verdiği Aravak yerlileriydi. Bunların kökeni Güney Amerika’dan gelen ve Karayipler tarafından kuzeye Antil denizine sürülen Aravaklara dayanmaktadır. Komşu Karaiplerin tersine genellikle barışçı olan Aravaklar daha çok balıkçılık ve tarımla uğraşır insan eti yemezlerdi.

1492'de Yenidünya'ya varan Kristof Kolomb'un ilk olarak Bahamalarda Yerlilerce Guanahani olarak adlandırılan adaya ayak bastığı sanılmaktadır. İspanyollar Bahamalar’a yerleşmek için bir girişimde bulunmadılar ama düzenledikleri baskınlarla barışçı Aravakları toplayıp Hispaniola madenlerinde çalıştırdılar. Bu köle avları sonucu adaların nüfusu azaldı. Yüzyıl kadar sonra İngiliz göçmenler buraya geldiğinde adalarda hiç bir insan yaşamıyordu.

1629'da İngiliz Kralı I. Charles Bahamları bakanlardan birine bağış olarak verdi. Bahamalar 1770’te Albermarle dükünün de aralarında yer aldığı Güney Carolina kolonisi sahiplerine yeni bir mülk kolonisi olarak verildi. Korsanlık başlıca geçim kaynağı ve yaşam biçimi haline geldi. Bahamalar 1917'de yeniden tahta bağlandıktan sonra korsanlığa son vermek için ciddi çabalar gösterildi. İlk krallık valisi olan Woodes Rogers büyük ölçüde kendi servetini harcayarak korsanlığı önlemeyi başardı. 1776’da bir kaç gün ABD Deniz Kuvvetlerinin, 1782-83 arasında da İspanya elinde kalan adalar, Versailles antlaşmasıyla (1783) yeniden İngiltere'ye verildi.

Mayıs 1963'te Londra'da toplanan bir konferansta adalar için yeni bir anayasa hazırlandı. 1967 genel seçimlerinde Lynden Pindling liderliğinde iktidara gelen İlerici Liberal Parti, ırk ayrımına son verilmesi ve tam bağımsızlık için çalışarak ekonomide yabancıların yerini Bahamalalıların almasını sağladı.

Bahamalar, 1973 yılında bağımsızlığını kazandı. 1983’te ise Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı'na (CARICOM) üye oldu.

Doğal yapı

Bahamalar güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Çoğu, dar ve uzun olan adaların Atlas Okyanusu’na bakan kuzeydoğu yamaçlarında kıyıya vuran dalgaların ve alize rüzgarlarının taşıdığı kumlardan oluşmuş tepecikler uzanır. Bahamlar’ın en yüksek noktası Cat Adasındaki Alvernia dağıdır. Adaların etrafı mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Bahamalar’da hiç akarsu yoktur.

İklim

Bahamalar'ın iki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Gulf Stream Akıntısı ile Atlas Okyanusu'nun meltemlerinin etkisi altındadır. Ortlama sıcaklık kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derecedir.

Nüfus

Bahamalar'da Avrupalılar ile köle ticareti yoluyla adalara getirilen Afrikalıların karışımından oluşan bir halk yaşar. Yalnızca 22 kadar ada ve köyde yerleşim vardır. Nüfusun %55,1’i kentlerde %44,9’u kıyılarda yaşar. Bahamlarda nüfusun beşte ikisi 10 yaşın altındadır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir.

Ekonomi

Büyük ölçüde turizm ve uluslararası finans hizmetlerine dayanan bir Pazar ekonomisine sahip olan Bahamalar’ın 1989 gayri safi milli hasılası (GSMH) 2 Milyar 820 Milyon ABD dolarını bulmuştur. Tarımın GSMH ve istihdam içindeki payı %5 dolayındadır. Ülkenin gıda gereksiniminin nerdeyse tümü büyük ölçüde ABD’den yapılan ithalatla sağlanmaktadır. Bölgenin bol güneşli iklimi domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve greyfurt gibi meyvelerin yetiştirilmesine elvermektedir. Madencilik yalnızca tuz ve çimento üretimine dayanır. Bahamalar’ın en önemli sanayi merkezi olan Büyük Bahama’daki Freeport’ta büyük bir çimento fabrikası vardır.

Kültür

Yerel halkın özelliklerini yansıtan Bahama kültürü, komşu adalardan gelme bazı etkiler de taşır. Çeşitli geleneksel toplu eğlencelerin en önemlisi Noel'i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Törene katılanlar özel olarak kendilerine ayrılan ana caddede süslü giysiler içinde inek çanları ve davullar çalarak yürür ve Afrika kökenli goombay ritmi eşliğinde dans ederler. Nassau’da amatör koro tiyatro ve dans toplulukları yerel özellikler taşıyan gösteriler sunarlar. Bahamalılar son yıllarda resim ve edebiyat alanında çeşitli eserler vermişlerdir.

Kaynak

Encyclopaedia Britannica'nın İngilizce Bahamas başlığından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bahamalar

Türkçe Bahamalar kelimesinin Fransızca karşılığı.
les Bahamas

misafir - 8 yıl önce
BAHAMALARA GİTMEYİ ÇOK İSTİYORUM AMA VİZE PROBLEMİ İLE KARŞILAŞIYORUM AMERİKA KANADA VE İNGİLTERE VİZE İSYİYOR TIRANSİT VİZESİ BİLE VERMİYORLAR İNGİLTEREDEN 2 SAATLİK RÖTARA BİLE VİZE İSTİYORLAR AMERİKA VE KANADA DA AYNISORUNLA KARŞILAŞIYORSUNUZ DIŞHATLARDAN GİDİŞ YAPTIĞINIZ HALDE BÖYLE SAÇMALIK OLMAZ BAHAMALARA BU 3 ÜLKE HARİCİNDE NASIL GELİNİR ZATEN TÜRK VATANDAŞLARINNA VİZE UYGULAMIYORLAR ÇOKİSTİYORUM MESLEĞİM ÇATIKAPLAMA USTASIYIM OSEBE ŞINGIL TAMİRAT

misafir - 8 yıl önce
BAHAMALARDA YAŞAMAK İSTİYORUM İNGİLİZCEM VAR ÇOK İYİ DERECE BANA YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

misafir - 8 yıl önce
Haritadaki türkiye/DENİZLİ/çivril ilçesi köyü (koralan) yazılmış doğrusu (kıralan) olacaktır.saygılar.

misafir - 8 yıl önce
arkadaşlar benim bir sorum olacaktı vize problemi yok ama çalışma izni ile ilgili herhangi bir bilginiz var mı? yardımcı olursanız çok memnun olurum çok saolun

misafir - 8 yıl önce
arkadaşalar uzatsam burdan bahamalara kadar gider ve asıl mesleğim mıhlayıcılık

misafir - 8 yıl önce
BAHAMALAR TATİL İÇİN ÇOK GÜZEL BİR YER.BEN 2 YA DA 3 AY SONRA TATİLE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.ASLINDA MİAMİ DE ÇOK GÜZEL.ZATEN BAHAMA YA GİTMEYİ KİM İSTEMEZ Kİ.HELE O MASMAVİ DENİZ HARİKA.İNSANIN BAKINCA İÇİ AÇILIYOR.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Bahamalar Haritaları

bahamalar harita.jpg
bahamalar harita.jpg
bahamalar harita bos.png
bahamalar harita bos.png
bahamalar siyasi harita.png
bahamalar siyasi harita.png