Baileys Irish Cream

Baileys Irish Cream (tescilli marka üstten virgül içermemektedir) likör tabanlı bir İrlanda viskisi ve kremasıdır. R. J. Bailey & Co.

`in," target="_blank"> Dublin`deki bir reklamı.] Baileys Irish Cream (tescilli marka üstten virgül içermemektedir) likör tabanlı bir İrlanda viskisi ve kremasıdır. ``R. J. Bailey & Co.`` tarafından İrlanda, Dublin`de üretilmekte olup, hacmen %17 alkol içermektedir.

Baileys, "Uluslararası Damıtıcı ve Şarap Tüccarları" (İngilizce: International Distillers and Vintners) ve bir yeni ürün geliştirme firması olan I&D mensubu bir topluluk tarafından yaratılmıştır. Baileys`in arkasındaki esas isimler, Tom Jago ve David Gluckman, halen Jago`s Cream Liqueur gibi başarılı içecekler yaratmaktadır. Baileys İrlanda viskisinin, krema ve kahve aromaları ile harmanlanmasıyla üretilmektedir. İçkinin badem ve fındık aromasıyla, zengin, pürüzsüz ve tatlı bir tadı vardır.

Baileys`in isim hakkı günümüzde Diageo firmasına aittir.

26 Kasım 1974`de piyasaya sürülen Baileys`in, ilk kremalı likör olduğu iddia edilmektedir. Bu iddiaya karşı çıkanların sayısı çoktur, ama içki piyasaya çıkar çıkmaz birçok taklidinin yapıldığı da bir gerçektir.

2003`te, Bailey & Co., Baileys Glide adlı daha az tatlı ve hacmen %4 alkol içeren bir ürünü, sıkılıkla içki tüketen kişiler pazarını hedefleyerek, piyasaya sürdü.
2005`te, orijinalindeki gibi hacmen %17 alkol içeren çikolata aromalı Baileys çeşidi piyasaya sürüldü.
2006`de, krem karamel aromalı Baileys çeşidi piyasaya sürüldü.


Baileys Hakkındaki Şehir Efsanesi

80`li yıllarda, Hollanda ve Belçika`daki öğrenciler arasında, Baileys ve tonik karışımının öldürücü olduğuna dair bir şehir efsanesi ortaya çıktı. İddiaya göre iki madde karışıp katılaşarak, yoğun bir kütle oluşturuyor ve tüm bağırsak sistemini tıkıyordu, bu da kabızlığa yolaçarak kesin ölümü getiriyordu. Ancak tüm şehir efsanelerinde olduğu gibi bu da oldukça abartılı bir iddiaydı.

Baileys kremalı bir likördür ve sütten oluşan krema, güçsüz bir asitle karşılaştığında bile kaymak tutmaktadır. Süt ve krema kazein maddesi içerdiğinden güçsüz asitli bir madde ile karşılaştıklarında kaymak tutarlar ve yarı katı bir hale gelirler. Bu nedenle Baileys`in tonik gibi zayıf asit içeren, karbonatlı maddler ile içilmesi tavsiye edilmemektedir. Baileys bu sayede "Cement Mixer" gibi içeceklerin temel malzemesi olmuştur. Cement Mixer, Baileys Irish Cream ve genellikle asitli alkollü içecek ile karıştırılmış limon suyu ile hazırlanan bir içecektir. İlk önce limon suyunun tamamı içilir ve yutulmadan ağızda tutulur, daha sonra da Baileys`in tamamı dikilerek, ağız içerisinde bir karışım oluşturulur. Limon suyunun içindeki asit Baileys`i kaymak tutturalak, yarı katı bir hala getirir, daha sonra yarı katı halen gelen bu karışım yutulur. Ancak, puding kıvamındaki bu karışımın bir insanı öldürmesi mümkün değildir, eğer öyle olsaydı direkt süt veya krema tüketimi, sindirim sisteminin doğal asitli yapısında katılaşır ve insan için öldürücü olurdu.

Baileys`in bu efsanenin doğru olmadığını anlatma çabaları halen bir işe yaramamaktadır. Birçok öğrenci halen bu efsaye doğruymuş gibi inanmaktadır.

Ünlü KokteyleriKaynaklarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Baileys Irish Cream ilgili konular

 • Dove

  Dove, 50'li yılların Amerika'sında Dove Cream Bar ile başladı. İçerdiği nötr cilt temizleyicileri ve ¼ nemlendirici krem ile üstün ve fark
 • Baileys

  Baileys Irish Cream (tescilli marka üstten virgül içermemektedir) likör tabanlı bir İrlanda viskisi ve kremasıdır. R. J. Bailey & Co.
 • Slippery Nipple

  Slippery nipple genellikle Baileys Irish Cream ve Sambuka bileşiminden oluşan katmanlı bir kokteyldir. Uygun bir şekilde yapıldığında malzemel
 • Baileys Irish Cream

  Baileys Irish Cream (tescilli marka üstten virgül içermemektedir) likör tabanlı bir İrlanda viskisi ve kremasıdır. R. J. Bailey & Co.
 • Diageo

  Diageo A.Ş., dünyanın en büyük alkollü içki üreticisidir. Şirket 1997 yılında Guinness ve Grand Metropolitan (GrandMet) şirketlerinin birl
 • Brian Coffey

  Brian Coffey (d. (8 Haziran 1905, Dún Laoghaire, Dublin - ö. 14 Nisan 1995, İngiltere), İrlandalı şair ve yayıncı. Katolikliği, bilim ve fels
 • Patrick Pearse

  Patrick Henry Pearse (Pádraig Pearse olarak da bilinir, İrlanda dilinde ''Pádraig Anraí Mac Piarais'', d. 10 Kasım 1879, Dublin - ö. 3 Mayıs 19
 • Sarah Bolger

  Sarah Lee Bolger İrlandalı aktristtir. En çok bilinen rolü The Tudors dizisinde rol aldığı Mary Tudor'dur. Başka bilinen rolü ise Spiderwick