Bakü

Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin, Hazar Denizi'nin batı kıyısında yer alan başkentidir. Kafkaslar’ın en büyük şehri, en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturur.

BaküBakü, Hazar Denizi kıyısında yer alır.
Bakü, Hazar Denizi kıyısında yer alır.
Bakü Azerbaycan'ın başkenti. Nüfusu 3.736.000'in (2010 yılı tahmini) üzerindedir. Apşeron Yarımadasının güney kıyısında, Bakü Körfezinin meydana getirdiği geniş yayın üzerinde bulunur. Bakü Körfezi, Hazar Denizinin en muhafazalı limanıdır. Apşeron Yarımadası da kuzeyden esen güçlü Hazri rüzgarlarına karşı körfezi korur.

Bakü’nün tarihi çok eski tarihlere dayanır. Şirvanşahlar zamanında (M.S. 11. yüzyıl) başkent olmuştu. Daha sonraları Moğol işgaline uğradı, İranlılarla Ruslar arasında el değiştirdi ve sonunda 1806’da Rus topraklarına tamamen katıldı. 1920’de de Azerbaycan’ın başşehri oldu.

Bakü’nün önemi, eskiden Sovyetlerin en büyük şehirlerinden biri olarak, petrol sanayii ve yönetim merkezi oluşundan kaynaklanırdı. Bakü’de petrolün varlığı 8. yüzyıldan beri bilinmekteydi. 15. yüzyılda sığ kuyulardan petrol çıkarılmasına başlanmıştı. Romanya’da Ploeşti yakınlarındaki ilk petrol çalışmalarından hemen sona Bakü’de de 1872’de modern tekniklerle petrol çıkarılmaya başlanılmıştır. 20. yüzyılın başlarında dünyanın en büyük petrol bölgesi olan Bakü, 1940’lara kadar Sovyetlerin en büyük petrol sahasıydı. Ancak günümüzde rezervlerin çoğu tükenmiştir. Artık çok derinlere inilmesi ve denizde sondaj yapılması zarureti doğmuştur.

Bakü, körfezin çevresinde kat kat yükselen bir şehir görünümündedir. “İçeri Şehir” denilen eski Bakü tepede kurulu olup etrafı surlarla çevrilidir. Surlar ve 27 m yükseklikteki 12. yüzyıl yapısı olan Kız Kulesi hala ayaktadır. İçeri Şehir, labirenti andıran dar sokakları ve eski binaları ile ilginç bir manzaraya sahiptir. Eski yapılardan başta Sink Kale Camii ve minaresi, Şirvanşahlar Sarayı, Adalet Sarayı (Divan Han) ve Cuma Meşhed Minaresi olmak üzere cami, saray ve türbeler önem taşır.

İdari etkinliklerin yer aldığı modern şehir, eteklerde gelişmiştir. Çevredeki uydu sanayi şehirlerinde 500.000’i aşkın kişi yaşar. Kazıklar ve sondaj platformları üstünde kurulmuş petrol semtleri de Hazar Denizinin iç kesimine doğru uzanmaktadır.

Teknoloji alanında gerçekleştirilen gelişme; petrol arıtma sanayiinin, petrokimya sanayiinin, bilhassa petrol çıkarmak için gerekli araç-gereç yapımının geliştirilmesinde kullanılmıştır.

Bu uzmanlık dallarına gemi yapımı ve onarımı ile elektrikli makine üretimi, kimyasal madde, çimento, kumaş, ayakkabı ve besin sanayilerinin de eklenmesiyle, Bakü büyük bir sanayi merkezi olmuştur.

Başta gelen bir kültür ve eğitim merkezi olan Bakü’de bir üniversiteyle birçok yüksek öğretim kurumu vardır. Yükseköğretim kurumlarından petrol ve kimya sanayii ile ilgili olanı sahasında uzmanlaşmıştır. Azerbaycan Bilimler Akademisinin bünyesinde birçok bilimsel araştırma birimi vardır. Bakü’de nüfusun çoğunu Azeriler teşkil ederken önemli oranda Rus ve az miktarda Ermeni nüfus da yaşar.

Bakü

Azerbaycan'ın başkenti ve en büyük kenti.

Bakü

Türkçe Bakü kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Baku] n. capital city of Azerbaijan n. Baku, capital city of Azerbaijan n. baku, capital city of Azerbaijan (Geography)

Bakü

Türkçe Bakü kelimesinin Almanca karşılığı.
Hut , bleibend, dauernd; übrigbleibend
bakü güzel yer ama oldukca pahalı ülkeben gitti gördüm ama azerıler bızım türkleri cok sevıyorlar
bende bakuden bir kız ile tanıştım.şimdi baku hakkında bilgi araştırıyorum
ben türkiyedenim..kemerde tanıştığım bakü'lü arkadaşım sayesinde araştırma fırsatı buldum ve insan olarak beyendm..baküde oturanlarda sanırımki türkleri seviyorlar..herkese selamlar..I m engin :)
selam bence de bakü çok güzel bir yer hem zaten türklerin azerileriden başka dostu yok aynı zamanda azeri insanları çok sıcak kanlılar her daim size gülümsyebilirler onların bu yönünü çok seviyorum yaşasın türk azeri dostluğu
burdan her kese salam olsun men azerbaycanliyam bununla fexr edirem tebiki her bir devlette sorun olmalidir bu gercekdir ama bunu untmayalim Heyder Eliyev bizim atamizdir gurucumuzdur bunu unutmak terbiyesizlik olardi men ozum bakida galiuram bizim burda coxlu turk dostlarimiz var genc arkadalar var hepsi ii insanlar biz turkleri asla ama asla kendimizden ozumuzden secmeyiz AYİRMAYİZ DEYESEN COX DANİSDİM ALLAHA EMANET OLUN BYEEE
ben beş sene baküde kaldım 2 saate gezip bitirebileceğin bir yer bakü


İlgili konuları ara

Yanıtlar