Bakü Hayvanat Bahçesi

Bakü Hayvanat Bahçesi (Azerice: ''Bakı şəhər heyvanat parkı''), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan bir hayvanat bahçesi. Bakü'de hayvanat bahçesi 1928 yılında, Sovyetler Birliği döneminde kuruldu. Resmi verilere göre Bakü Hayvanat Bahçesi, 2 Ocak 1942 yılında kurulmuştur. Ancak 1928 yılında Bakü şehrinin eski Lunaçarski Parkında, şimdiki Nizami Parkında ilk hayvanat bahçesi kuruldu ve bugünkü Bakü Hayvanat Bahçesi ise devamıdır. Bakü Hayvanat Bahçesi, Bakü şehir merkezinde bulunmaktadır ve A

Bakü Hayvanat Bahçesi (Azerice: Bakı şəhər heyvanat parkı), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan bir hayvanat bahçesi. Bakü'de hayvanat bahçesi 1928 yılında, Sovyetler Birliği döneminde kuruldu. Resmi verilere göre Bakü Hayvanat Bahçesi, 2 Ocak 1942 yılında kurulmuştur. Ancak 1928 yılında Bakü şehrinin eski Lunaçarski Parkında, şimdiki Nizami Parkında ilk hayvanat bahçesi kuruldu ve bugünkü Bakü Hayvanat Bahçesi ise devamıdır. Bakü Hayvanat Bahçesi, Bakü şehir merkezinde bulunmaktadır ve Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bakü Belediyesi tarafından işletilmektedir. Hayvanat bahçesinin arazisi 4.25 hektar.

Amacı

Bakü Hayvanat Bahçesi, nadir bulunan ve soyu tükenmekte olan hayvan türlerinin korumak ve artırmak gibi önemli görevleri yerine getiriyor. Bakü Hayvanat Bahçesinin hem Dünya'nın çeşitli yerlerinde bulunan, hem de Azerbaycan'ın faunasına ait olan yaygın bulunan ve de nadir bulunan ve soyu tükenmekte olan hayvan türlerinin genlerini saklamak için depo-laboratuarlar mevcut. Hayvanat bahçesinde yaklaşık 1.193 hayvan ve 168 tür bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.