Bakırköy, İstanbul

Bakırköy, İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan ilçedir.

Bakırköy, İstanbul

}

{{TR-ilçe |Resim=Bakırköy.jpg |Başlık=Bakırköy sahili |İlçe adı =Bakırköy |İl =İstanbul |Yüzölçümü =35 |Nüfus =208.398 |Nüfus yoğunluğu=5,954 |Mahalle sayısı =15 |Köy sayısı = 0 |Koordinatlar = |Rakım= |Başkan = Ateş Ünal Erzen |İnternet Sitesi= www.bakirkoy.bel.tr |Kaymakam= Dursun Ali Şahin |İnternet Sitesi2= www.bakirkoy.gov.tr }}

Bakırköy, İstanbul`un Avrupa yakasında, batıda yer alan ilçedir.

Konumu

1989`e kadar İstabul`un en büyük yüzölçümlü ilçelerinden olan ve Türkiye`nin en kalabalık ilçesi olan Bakırköy 1989 ve 1992 yerel seçimleri ile önce Küçükçekmece daha sonra Bahçelievler, Bağcılar ve Güngören ilçelerinin ayrılması ile hem nüfus, hem de alan olarak küçülmüştür. Ama ondan önce 1954`te Zeytinburnu, ilçe olarak Bakırköy`den ayrılmıştır.

İlçe sınırları kuzeyindeki E-5 Karayolu sınırı olup, Güngören ve Bahçelievler ilçeleri; güneyinde Marmara Denizi, doğusunda Çırpıcı deresi sınır olup, Zeytinburnu ilçesi, batısında ve kuzey-batısında ise Küçükçekmece ilçesi bulunmaktadır. Bu sınırlar içerisinde Bakırköy ilçesi 35 km² alana kuruludur.Toplam 15 mahalleden oluşmaktadır.

Tarihi

Bakırköy` ün tarihi İstanbul`un tarihidir. Bakırköy Bizans döneminde eski önemini koruduğu gibi, aynı zamanda askeri ve siyasi bir merkez konumuna da gelmiştir.

Bakırköy zamanla Jeptimun, Makrohori, Makriköy, 1925`de de bugünkü Bakırköy adını almıştır. İlçe sınırları içinde bulunan Yeşilköy (Ayestefanos) 1877-78` de Rus işgaline uğramış (3 Mart 1878)``de Ayestefanos Antlaşması da burada imzalanmıştır.

II. Abdülhamit burada tahttan indirilmiştir. Bakırköy` ün tarihi gelişiminde Fransız işgalinin pek çok etkisi görülmüştür. İşgal daha sonra İstanbul` un kurtuluşu ile ortadan kalktı. Cumhuriyet dönemine adım atıldı. Hepdoman, Bizans döneminde eski önemini koruduğu gibi, aynı zamanda askeri ve siyasi bir merkez konumuna geldi.

İstanbul 12. yüzyılda Latin İmparatorluğu` nun bir parçası olunca Hepdoman da İstanbul` un kaderini paylaştı. Hepdoman adından başka Jeptimum adıyla anılan Bakırköy, Bizans``ın son dönemlerinde Makrohori (Uzunköy) olarak adlandırılıyor. 14. yüzyılın ortalarında Osmanlıların eline geçmesiyle, adı Makriköy` e dönüştü. Türklerin Bakırköy` e yoğun olarak yerleşmeleri 15. yüzyıllara rastlar.

II. Abdülhamit döneminde gelişen ve köşklerle donanan Makriköy, 19. yüzyıl sonlarından beri İstanbul`un bir ilçesi durumundaydı.

1925` te ulusal sınırlar içindeki yabancı kaynaklı adların değiştirilmesi sırasında, adı Bakırköy olarak belirlendi. İlçe sınırları içinde yer alan Yeşilköy(Ayastefanos), tarihsel bakımdan önem taşımaktadır.

Bir başka önemli olay da, 31 Mart olayını bastırmak için Selanik` ten yola çıkan Hareket Ordusu` nun 1909` da Ayestefonos` a gelmesidir. Burada toplanan Meclis-Milli, II. Abdülhamit` in tahttan indirilmesine karar vermişti.

1. Dünya Savaşı` nın sonlarında Fransız askeri işgali altında bulunması Bakırköy` ün tarihi gelişmesinde ayrı bir olaydır. İşgal, İstanbul` un kuruluşu ile ortadan kalktı, Bakırköy de Cumhuriyet dönemine adım attı.

Tarihi gelişmesi içinde, Antik Çağ` dan günümüze çeşitli tarihi eser bırakan Bakırköy``ün önemli tarihi eserleri olarak, Bizans döneminden kalma Fildamı (Fildamı Sarnıcı), 17. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan Baruthane, aynı dönemde yapılan, ancak 1875``de Sultan Abdülaziz tarafından yeniden inşa edilen Çarşı Camii ve Çeşmesi, aynı dönemde yaptırıldığı sanılan Şifa Hamamı, 19. yüzyılda yaptırılan Bez Fabrikası (Bakırköy Pamuklu Sanayi Müessesesi), Yeşilköy yalıları, Bakırköy evleri, kiliseler, köşkler, Florya Deniz Köşkü sayılabilir.

Spor

Bir dönem Türkiye 1. Futbol Ligi`nde de mücadele eden Bakırköyspor ilçenin futboldaki en başarılı kulübüdür. Bunun dışında Emlakbank ve Yeşilyurt gibi spor kulüpleri Basketbol ve Voleybol gibi branşların 1. liglerinde ilçeyi temsil etmektedir.

Linkler}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar