--}}

Bangladeş Bayrağı

Bangladeş'in ulusal bayrağı 17 Ocak 1972'de kabul edilmiştir. 1971 yılında Bangladeş Özgürlük Savaşı'nda kullanılan bayrağa oldukça benzer.

Ulusal bayrak. Oran: 3:5]] Sivil bayrak. Oran: 1:2]] . Gemi bayrağı. Oran: 1:2]]

Bangladeş`in ulusal bayrağı 17 Ocak 1972`de kabul edilmiştir. 1971 yılında Bangladeş Özgürlük Savaşı`nda kullanılan bayrağa oldukça benzer. İlk tasarlanmış halinde, ortada yer alan kırmızı güneşim içinde ülkenin bir de haritası tasvir edilmişse de daha sonra bu imge kaldırılmıştır. Bugünkü Japonya Bayrağı`na oldukça bezneyen bayrağın bundan tek farkı, zemin renginin yeşil olmasıdır. Bayrağın üzerindeki yuvarlak şekil, Bangladeş topraklarına doğan güneşi, güneşin renginin kırmızı olması ise Bangladeş`in bağımsızlığı için canlarına veren insanların kanlarını simgeler. Flag of Bangladesh, Flags of the World. Donanma gemileri ve hükumet araçlarında kullanılan bayrakların zemini kırmızı ya da beyaz olarak değişir.

Köken

Bangladeş`in bugün kullanımda olan bayrağını Quamrul Hassan adında bir ressam tarafından tasarlanmış ve ilk olarak 3 Mart 1971 tarihinde Dakka Üniversitesi`nde göndere çekilmiştir. 23 Mart 1971`de bağımsızlığın ilan edilmesi ile Şeyh Mujibur Rahman bayrağı kendi evine de asmıştır.

Bayrağın ilk olarak Pakistan`ın bayrağında olduğu gibi bir hilal ve yıldız taşıyan İslami mesajlar taşıyan bir öge olması düşünülmüşse de bu uygulanmamış, bayrağın yeşil zemin rengi de İslamiyet`in geleneksel rengi olmasından çok Bangladeş`in bereketli topraklarını simgelemek için seçilmiştir. "Lonely Planet: Bangladesh", 4th Edition, Lonely Planet Publications,(December 2000), ISBN 0-86442-667-4.

İlk tasarlanan bayrak Bangladeş Özgürlük Savaşı boyunca kullanılmış, 1972`de günümüzdeki biçimine çevrilmiştir. İlk tasarımdaki harita resminin kaldırılmasının sebebi harita imgesinin tam olarak çizmenin ve ortalamanın oldukça zor olmasıdır.

Linkler

KaynaklarAsya|Bayrağı|Asya bayrakları

বাংলাদেশের জাতীয় পতাকা Zastava Bangladeša Bannera du Bangladesci

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bangladeş Bayrağı
Bangladeş Bayrağı