Barak Reis 8. Osmanlı Sultan`ı II. Bayezid zamanında yaşayan Osmanlı denizcisi. Sapienza Deniz Savaşı`nda sağ cenahın kumandanı Barak Reis amiral gemisini düşman gemilerinin arasına sürdü. Onlarca Venedik gemisi bu gemiyi indirmek için çalışıyorlardı. Venedik gemilerinin en yoğun olduğu bölgeye girip, gemideki barut deposunu ateşe veren Barak Reis, büyük bir patlamaya ve onlarca Venedik gemisinin infilakına vesile oldu. Lakin kendisi ile birlikte 500 leventte şehitler arasındaydı.

Barak Reis

Barak Reis 8. Osmanlı Sultan`ı II. Bayezid zamanında yaşayan Osmanlı denizcisi. Sapienza Deniz Savaşı`nda sağ cenahın kumandanı Barak Reis amiral gemisini düşman gemilerinin arasına sürdü. Onlarca Venedik gemisi bu gemiyi indirmek için çalışıyorlardı. Venedik gemilerinin en yoğun olduğu bölgeye girip, gemideki barut deposunu ateşe veren Barak Reis, büyük bir patlamaya ve onlarca Venedik gemisinin infilakına vesile oldu. Lakin kendisi ile birlikte 500 leventte şehitler arasındaydı. Bu hadisenin ardından taarruza geçen Osmanlı Donanması Vendiklileri yenilgiye uğrattı.

Sapienza Deniz Savaşı ismi ile tarihe geçen bu savaş Türkler`in tarihte kazandıkları ilk açık deniz savaşıdır. Daha sonra Sapienza adasına Barak Reis Adası adı verildi. Osmanlı-taslak

İlgili konuları ara

Yanıtlar