Barangay

Barangay (Tagalog: baranggay, [ˈbaraŋgaj]), önceki barrio adıyla da bilinen Filipinler'de en küçük yerel hükümet biriminde köy, mahalle, semt kelimeleri için kullanılan yerel Filipin terimidir. Belediye ve şehir'ler barangay'lardan oluşmuştur.

Barangay (Tagalog:baranggay , IPA|[1] ), önceki barrio adıyla da bilinen Filipinler`de en küçük yerel hükümet biriminde köy, mahalle, semt kelimeleri için kullanılan yerel Filipin terimidir. Belediye ve şehir`ler barangay`lardan oluşmuştur. Barangay yer isimlerinde bazen `Brgy` veya `Bgy` kısaltmaları kullanılır. 31 Aralık 2006 itibariyle bütün Filipinler`de toplam 41.995 barangay vardır.

``Barangay`` terimi devlet başkanı Ferdinand Marcos`un başkanlığı zamanında eski İspanyolca barrios (kenar mahalle) terimi yerine kullanılmaya başlanmıştır.

Tarihi

Tarihsel olarak, bir barangay 50 ile 100 civarında küçük aile toplulukları için kullanılan bir terimdir. Çoğu köyde sadece otuz ile yüz arasında ev vardır ve yüz ile beşyüz arasında kişi yaşar. Visayas bölgesindeki birçok sahilsel köyde sekiz veya ondan fazla ev yoktur. Malona-Polynesian dilinde eskiden kayıklar bir parangay olarak sınıflandırılırdı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.